Kuruyemişsiz

Çilekli Cheesecake(Glutensiz & Rafine Şekersiz)

Melodikası ile besteler yapıyor. Aynı besteyi asla iki defa çalamıyor ama olsun. Tıpkı iki yağmur damlasının birbiriyle aynı olmaması gibi.

Kuru boyaları ile resimler yapıyor. Hep kendince çok güzel bulduğu kızları çiziyor. Saçları rengarenk, bacakları çöp gibi. Yüzlerinde maskeler var. Virüse rağmen oldukça stil sahibi hepsi.

Cep telefonuyla adopt me diye bir oyun oynuyor. Eskiden İngilizce konuşmaktan utanırdı. Şimdi oyundaki çocuklarla kavga edeceğim derken İngilizceyi söktü. “Kızım sen siyasete gir.” diyorum, “Harcanıyorsun buralarda.”

Bu aralar Harry Potter ve Ateş Kadehi’ni okuyor. Harry Potter ateşi bambaşkadır. Sardığında dünyayı unutursun. Filmleri aptalca ve komik ve yavan geldiğinde, Harry Potter aktörünün gerçek Harry’den nasıl da farklı olduğunu fark ettiğinde iş işten geçmiştir. Geçmiş olsun kızım. Aramıza hoş geldin.

Kuşlarıyla konuşuyor. Bonibon en yakın arkadaşı Limon kendine bir eş bulup ayrı eve çıktığından beri oldukça gergin. Venüs eşi Limon’un Bonibon ile görüşmesini istemiyor. Onun yerine Limon’un kendi kafasını kaşımasını, tüylerinin arasını temizlemesini ve kendisine yumurta yedirmesini istiyor. Olaylar olaylar. Muhabbet Kuşu Netflix. Yakında minik muhabbet kuşlarımız olur diye ümit ediyoruz.

Balkondaki köşemde oturup siyaset yorumlarını izliyorum. Bazen de dekorasyon oyunuma dalıyorum. Arada bir kediler uğruyor, onları besliyorum. Bir tanesinin daha önce hiç okşanmamış olduğuna yemin edebilirim. Daha önce kendi kendine şarkı söyleyip dans eden bir kadın görmediklerine ise eminim. Korkup kaçıyorlar.

Gölge yine üzerimde ve hep bizi izliyor. En mutlu olduğum zamanlarda bile kırıveriyor içimdeki bir şeyi. Varlığını unutuyorum bazen, ama kendini hep hatırlatıyor. Her iğnede, her düşüşte.

Yine bildiğiniz gibiyiz işte.

Çilekli Cheesecake

(Tamamı yaklaşık 200 gr cho içerir, dilim başına 25 gr cho düşünebilirsiniz)

Hazırlık Süresi: 30 dk

Pişirme Süresi: 1 saat 15 dk

İçindekiler:

Tabanı için

140 gr (14 çorba kaşığı) yulaf unu

12 çorba kaşığı (60 gr) erimiş tereyağı veya sade yağ

Kreması için

2 yumurta

400 gr organik labne peyniri

½ su bardağı organik/ev yapımı süzme yoğurt

½ su bardağı hurma şurubu veya organik elma suyu konsantresi

1 çay kaşığı vanilya özütü*

Üzeri için

15-20 adet  çilek

1/3 su bardağı hurma suyu

Yapılışı:

1-Fırını 160 C’ye ayarlayın.

2-Taban malzemelerini derin bir kapta karıştırıp yoğurun. Pişirme kağıdı kaplanmış küçük boy kelepçeli kalıba bastırarak yayın. Bir kenara ayırın.

3-Krema malzemelerini derin bir kapta pürüzsüz ve homojen olana dek mikserle çırpın. Kremayı tabanın üzerine dökün.

4-Tam 1 saat 15 dakika** pişirin. Pişip pişmediğini anlamak için kenarından tutup hafifçe sallayın. Kenarları katı, ortası jöle gibi sallanıyorsa olmuştur. Fırından alıp soğutun.

5-Tamamen soğuduğunda kalıptan dikkatlice çıkarın. Buzdolabında 3-4 saat, tercihen bir gece bekletin.

6- Çilekleri dilimleyin. Bir sos tenceresinde hurma suyu ile birlikte suyunu çekene dek pişirin. Tatlının üzerine dökün. Taze çileklerle süsleyin. Soğuyunca servis edebilirsiniz.

Write a comment