Tatlılar

Crumble Çilek Parfe

 IMG_6244

Marketlerde satılan meyveli yoğurtlara hiç bir zaman anlam veremedim. Evde yoğurt var mı ? Var. Evde meyve var mı? Var. Eh be kardeşim, git ikisini karıştırıver işte! Mantı açmaya üşenmeyen eller meyveli yoğurt yapmaya, iki meyveyi pişirip ezip bebek maması yapmaya üşenmiyor mu, işte o zaman çıldırıyorum. Marketlerdeki “bol vitaminli”, “çocukların zekasını geliştirdiği” ve “büyümesine katkıda bulunduğu” iddia edilen meyveli yoğurtların içinde meyve değil aroması var. Sadece satın almanız için ürünlerini parlatıyorlar o kadar. İçlerindeki şekerin miktarından, katkı maddelerinden, gıda boyalarından bahsetmiyorum bile. Üşenmeyin, gerçek gıdaları kullanın. Sentetik gıdaları, yavaş yavaş zehirlenmeyi reddedin.

Bu tarifteki Crumble ayrıca kahvaltılık gevrek, yani granola olarak süt ve yoğurt ile birlikte tüketilebilir. Gerçekten enfes olduğunu ayrıca belirteyim.

İçindekiler:  (4 büyük kup için)
Kreması için
4 su bardağı süzme yoğurt (inek, keçi, manda vs)
4 çorba kaşığı krem peynir(tarif burada)
4-5 damla vanilya özütü 

10-12 adet orta boy, dilimlenmiş çilek 

Crumble için
3/4 su bardağı rende hindistan cevizi
1 avuç ceviz
1 avuç çiğ badem 
1 avuç çiğ fındık
1 avuç çiğ kaju fıstığı (isteğe bağlı)
2 çorba kaşığı kakao
2 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı veya hindistan cevizi yağı
2 çorba kaşığı bal/pekmez
Yapılışı:
Ceviz, badem, fındık ve kaju fıstıklarını robottan geçirin, kakao, tereyağ, hindistan cevizi ve balı da ekleyip bir kaşık yardımıyla birbirine güzelce karıştırın. Karışımı pişirme kağıdı serilmiş düz bir fırın tepsisine yayın, önceden ısıtılmış 150 C fırında yaklaşık 1 saat pişirin. Yanmaması için sık sık kontrol edin. Soğutun. Yoğurt, krem peynir, bal ve vanilyayı mikserle çırpın. Dilimlenmiş çilekleri içine katın. Krema ve crumble’ı cam kuplara paylaştırın, soğutun, servis edin. Afiyet olsun.


IMG_6257Write a comment