Temel Tarifler

Ev Yapımı Elma Sirkesi

DSC_0882


DSC_0887


DSC_0914


Elma sirkesi tarifimi ne zamandır güncellemek istiyordum. Güncelleme ise tatile gidip de köy pazarında bulduğum minicik, ilaçsız yetiştirilmiş, bal gibi tatlı elmalara kısmet oldu. Çok mutluyum. Yaptığım ilk sirke elma sirkesidir benim. Beslenme Bülteni’nde rastladığım tarif bizzat Pr. Dr. Ahmet Aydın’ın tarifi. Şu linkten kendisinin sirke üzerine yazdığı makaleye ulaşabilir, tarifin orjinaline göz atabilirsiniz.

Elbette elma sirkesi yapmanın bir çok usulü var, sadece kabuğu ile yapan da var elmayı dilimleyip üzerine içme suyu ekleyerek yapan da. Benim yöntemim katı meyve sıkacağı gerektiriyor ancak sadece elmanın kendi suyuyla yapıldığı için benim çok hoşuma gidiyor.

Beni en çok ilgilendiren ise bildiğiniz üzere meraklısı olduğum tarihi. Okudukça çok eğlenceli bilgilerle karşılaştım. Sirkenin nasıl bulunduğu bilinmiyor, efsaneye göre milattan önce 5000 yıllarında Babil’de unutulmuş bir üzüm suyunun kendi kendine sirkeye dönüşmesi ile keşfedilmiş. Babilliler tarafından temizlik malzemesi, sos, gıda koruyucu ve ilaç olarak kullanılmış.

Başka bir efsaneye göre Kleopatra tek bir yemekte bir servet harcayabileceği üzerine bahse girmiş. Sonra da sirkenin içinde çok değerli inciler eriterek bu bahsi kazanmış.

Mısır’dan Roma İmparatorluğuna sirke gittikçe yaygınlaşmış. Roma orduları sirkeyi güçlendiren bir içecek olarak kullanmış.

Selçuklular’dan Osmanlılar’a geçen Sirkencubin yani Mevlana şerbeti ise sirke, bal ve içme suyu kullanılarak yapılır, hazımsızlığa, şişkinliğe ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelirmiş. Mevlânâ Celaleddin Rumi Mesnevi’de, “Bal ile sirke ölçüsü aynı olmaz ise sirkencübin güzel olmaz” demiş.

Osmanlılar ise oldukça yaygın olan turşu dolayısı ile sirke tüketimine ek bir kullanım bulmuş: düşman askerlerinin gözlerine kızgın sirke dökülerek işkence yapılıyormuş.


DSC_0942


Ev Yapımı Elma Sirkesi

İçindekiler:

Dilediğiniz kadar sulu, tatlı elma

Yapılışı:

1-Elmaları güzelce yıkayın, katı meyve sıkacağından (kabuk ve çekirdeği ile) geçirerek suyunu sıkın.

2-Cam kavanozu/şişeyi elma suyu ile doldurun, şişip kabaracağı için 6-7 cm boşluk bırakın.

3-Katı meyve sıkacağından çıkan posadan kavanoza/şişeye birkaç kaşık posa ekleyin. Başka hiç bir şey katmanıza gerek yok.

4-Kavanozun/şişenin ağzına ince bir tülbent bağlayın (hava alması lazım) ve güneş görmeyen bir yerde 15 derecenin üstü sıcaklıkta beklemeye bırakın.

5-Temiz bir kaşıkla günde bir kere karıştırın ve posaların dibe inmesini sağlayın.

6- 1-3 ay sonra sirke olmaya başlayacak artık (minik minik sirke sinekleri evinize misafir olacak) haftada bir tadıp istediğiniz sirke tadına ulaşınca bez süzgeç ile süzün.

Not: Soranlar için, sirkeniz alkole dönüşmesinin sebebi ortamda yeterince yararlı bakterinin olmamasıdır.

Kaynak:

http://www.enzyme-facts.com/vinegar-history.html

http://beslenmebulteni.com/beslenme/sirke-ve-insan-sagligi/

http://dunyazamanlarimdan.blogspot.com.tr/2013/07/sirkencubin-serbeti-tarif.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments (7)

 • Merhaba sizi takip ediyorum ve tarifleriniz cok hosuma gidiyor bende evde elma sirkesi yapmak istiyorum fakat benim kati meyve sikacagim yok elmalari rendeleyerek suyunu siksam olurmu acaba

  Cevapla
  • elmalar dilimlenip de yapılabiliyor rendelemeye gerek yok. google’da aratın isterseniz videosu bile var

   Cevapla
 • Merhaba sıla hanım tarifinize göre sirke mi kurdum. Yaklaşık 3 hafta oldu her gün karıştırıyorum sirkeyi. Posası eskisi gibi çıkmıyor artık yakında olucağını umud ediyorum fakat ne zaman süzmem gerekecek acaba

  Cevapla
  • tadarak belirleyeceksiniz artık 🙂 dlediğiniz sertliğe geldiğinde süzün

   Cevapla
   • Teşekkür ederim 🙂

    Cevapla
 • Sıla hanım merhaba,

  Elma sirkesi tarifiniz için teşekkür ederim. Geçtiğimiz yıl bir deneme yapmıştım, sonuç şahane idi. Ardından bir kez daha yaptım. Fakat bu sefer olmadı, küflendi, kötü oldu, içemedik.Aldığım elmaların mumlanmış olduğunu tahmin ediyorum.Bu da mayalanmayı bozdu. Şimdi mevsimi geldi tekrar yapacağım.
  Bunu hem sizin ile paylaşmak istedim, hemde bu kadar şahane bir tarif verdiniz bize birde üzüm sirkesi için bir tarif verebilir misiniz ? İnternet üzerinde o kadar bilgi kirliliği var ki. Doğru bilgiye ulaşmak çokta kolay olmuyor.
  Çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • ben teşekkür ederim not alıyorum. bilgi için de ayrıca teşekkür ederim

   Cevapla

Write a comment