Kahvaltılıklar

Evde Kaymak ve Tereyağı YapımıMarketlerdeki kaymakların içindekiler bölümüne baktınız mı ? Nasıl beceriyorlarsa artık süt tozundan bile kaymak yapıyorlar, kaymağın o hafif tatlılığını da %0.8 oranında şeker kullanarak yakalıyorlar. Ancak damak tadınız güçlüyse market tereyağı ve kaymaklarındaki margarin tadını alabilirsiniz. Özellikle ev yapımı yemeye alıştıysanız. “Ev yapımı” yazdım ancak kaymak aslında yapılan bir şey değil elbette. Kendi kendine oluşuyor. İhtiyacınız olan tek şey çiğ süt.

Öncelikle kendinize çiğ süt, dahası güvenilir çiğ süt satan bir sütçü bulmanızı öneririm. Biz bir Pazar günü ailecek sütçümüzün yerine gittik, inekleri ve minik yavrularını gördük. Sütümüzün sevimli kocaman bir inekten sağılmasını izledik. Güvenilir bir sütçü bulduktan sonra alacağınız çiğ sütü üzeri kaymak tutana kadar kısık ateşte kaynatmanız, soğuduktan sonra da dolapta bir gece bekletmeniz gerekiyor. Sabah kalktığınızda tencerenizin üzeri kaskatı kaymakla kaplı olacak. İşte bu kadar basit! Kaymağı dikkatlice sütün üzerinden alın ve afiyetle tüketin!

Marketlerdeki tereyağlarının içindekiler kısmı ise ayrı bir konu. “En az %40 süt yağı içerir.” Kalan %60’ı ne içeriyor çok merak ediyorum! Evde tereyağı yapımı ise sanılanın aksine çok kolay. Yaklaşık 1,5 aydır süt kaymaklarımı biriktirip buzluğa atıyorum (ben süt kaymağından tereyağı yapıyorum, dilerseniz yoğurt kaymağından da rahatlıkla yapabilirsiniz). Epeyce biriktiğinden emin olduğumda (yaklaşık 1 litrelik bir kabı dolduracak kadar kaymak biriktirdim) buzluktan çıkarıp buzlarının çözülmesini bekledim. Çözüldüğünde çırparken etrafa sıçramaması için kaymaklarımı uzun ve dar bir kavanozun içine transfer edip üzerine 1 su bardağı ılık su ekledim. Sonra da köpük köpük olana dek, yani yaklaşık 3-4 dk mikserle çırptım. Bu aşamada kavanozun içine 2 su bardağı buz gibi soğuk su ekledim. Çırpmaya devam ettim. Soğuk suyun etkisi çok ani oldu, kaymağın yağı dondu ve suyu hemen ayrışmaya başladı. Hemen süzdüm ve kaymağı derin bir kaba aldım. Bu aşamada ise ihtiyacınız olan şey bolca soğuk içme suyu ve tahta bir kaşık. Sulu tereyağının üzerine soğuk suyu ekleyip kaşıkla eze eze karıştırdıkça yağım iyice katılaşmaya ve suyunu salmaya başladı. Suyu çıktıkça başka bir kaba döktüm. En sonunda yağım bütün suyunu saldı, “terlemeyi” bıraktı ve buzdolabına girmeye hazır oldu…Tattığınız zaman anlayacaksınız. Marketten alınan tereyağına dönüp bakmayacaksınız bile. Benim tereyağım bu aralar hep bembeyaz oluyor, sütçümüze sordum, mevsimle ilgili olduğunu söyledi. Umarım sapsarı bir tereyağı yapmayı eninde sonunda başarırım. 


 

Süt kaymaklarımın buzu çözülüyor
Soğuk su ekleyip çırpınca böyle görünüyor

 

      İlk ayrışan suyu süzülüyor

Comments (4)

 • ????

  Cevapla
 • Ne kadar sütten yapıyorsunuz ve sütte oluşan kaymak ne kadardır?

  Cevapla
  • süte göre değişir aslında… ama benim aldığım sütten her 5 kg için 1 büyük çorba kasesi dolusu kaymak çıkıyor

   Cevapla
 • verimi iyiymiş. teşekkürler.

  Cevapla

Write a comment