Atıştırmalıklar Genel Kuruyemişsiz Mezeler Yemekler

Glutensiz Patates Kroket

Rüyamda doktordayım. Doktorla konu konuyu açıyor ve kışlık salça muhabbetine geliyoruz. Çakaçuka salçası yaptım diyorum övünçle. O ise “Ben de çakaçuka salçası yapmak istiyorum” diyor.

” Tamam.” diyorum, “Ben çakaçukaları getiririm, siz domatesleri kaynatıp püre haline getirin, karıştıralım.”

Akşam doktorla bizim yazlığın sokağında karşılaşıyoruz. “Çakaçukaları getirdin mi?” diye soruyor. Arkasında kocası var, bir el arabasını ( içinde kaynar domates dolu poşetler var) itiyor. “Ayy tamamen unutmuşum.” diyorum. Sert bir tavırla yürüyüp gidiyor. Bana küsüyor.

Birinin bana küsmesi kadar beni rahatsız eden çok az şey vardır.

Bir yerlerden eşim çıkıp geliyor neyse ki. “Çabuk koş, market kapanmadan yetişelim, çakaçuka alacağım.” diyorum. Önce telaşla büyük bir markete giriyoruz, orada da çakaçuka kalmamış, iyi mi. Ama köşede bir tekel bayii görüyorum. İçeriye girip son bir umut soruyorum, neyse ki bıyıklı tekel bayii “Var abla.” diyor. Elli lira verip artık ne zıkkım bir şeyse, çakaçuka alıyorum.

Doktor kadının evine gidiyoruz hızla. Lanet çakaçukaları bırakıyorum, o da beni affediyor. “Kusura bakmayın benim zihin azıcık sisli de.” diyorum. Gülüyorlar.

Benim bilinçaltı sulanıp çakaçuka salçası olmuş haberimiz yok.

Rahatsız edici rüyalarla uyanıyorum her gün. Anksiyete insanı rüyada bile takip eder mi? Eder. Yeni bir karar aldım ve yatma saatlerimi düzenlemeye başladım. Hadi hayırlısı.

Glutensiz Patates Kroket

İçindekiler:

İçi için

2 adet orta boy haşlanmış patates

1 çay kaşığı tuz

1 çorba kaşığı katı tereyağı

6 çorba kaşığı rendelenmiş dil peyniri

2 çorba kaşığı mercimek unu

Dışı için

1 adet yumurta akı

2 çorba kaşığı kırmızı mercimek unu

Yapılışı

1.Patatesleri haşlayıp püre haline getirin. Püre haline gelen patateslere tereyağını, peyniri, tuzu ve en son mercimek ununu ilave edin ve pürüzsüz olana dek iyice karıştırın. Bir kenarda ılınmaya bırakın.

2. Harçtan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp avucunuzda yuvarlayıp top haline getirin. Yarım saat derin dondurucuda bekletin.

3.Her bir topu önce mercimek ununa, sonra yumurta akına ve son olarak tekrar mercimek ununa bulayın.

4.Önceden ısıtılmış 200 derece fırında 10 dakika pişirin. Pişirme süresi fırından fırına değişir, dikkat. Sıcak ve dip sosla servis edin.

Notlar:

*Dip sosun içinde yoğurt, tuz, sarımsak, mayonez ve dereotu var.

*Yumurta akına bulanmadığı takdirde peynir dışarı sızıyor.

*Kızartabilirsiniz, ama yumurta akı kullanmak şart -yoksa dağılıyor.

*Mısır unu, karabuğday unu, nohut unu ile de yapabilirsiniz.

Write a comment