Ekmekler Kahvaltılıklar Kuruyemişsiz Yumurtasız

Mini Pastane Pizzası

Banyomuzda nereden geldiğini bir türlü çözemediğimiz minicik sinekler türedi. Havalandırmayı kontrol ettik. Oradan gelmiyor. Giderleri kontrol ettik, lavabo açıcı ile temizledik. Çoğalmaya devam ediyorlar. Delireceğiz.

“İlaçlama çağıralım.” dedim.

“Gerek yok ben hallederim.” dedi Burak.

“Sizin üst katta çok hasta bir komşu vardı, onu bu aralar görüyor musun?” diye sordu annem.

Sinekler burnumuzun önünde uçuştular, kovalayınca tavana kondular ve banyonun tavanında mide bulandırıcı takımyıldızlar oluşturdular. minik sinek gözlerini üzerimize dikerek rahatça uçabilmek için dışarı çıkmamızı beklediler. Korktum. Öfkelendim. Sonunda varlıklarına alıştım.

Ve sinek kovalamak haricinde oldukça hareketsiz geçen bir günün ardından, gece kan şekerinin korkunç bir yükselişe geçtiğini fark ettiğim; her iki saatte bir kalkıp insülin yaptığım, uykusuz o gece geldi. Sık olmasa da, olur böyle geceler.

Gecenin o saatinde kan şekeri gidişatı kötü olduğunda başında bekler ve kendimi nöbetçi hemşirelere benzetirim. Evin duvarlarında sadece uyku ve sessizlik vardır. Burak ve Bade’nin uykulu soluklarını dinlerim. Uyusunlar isterim. Uykuları bölünmesin diye düşünürüm. İnsülini bile hissettirmeden yaparım. Sadece biz uyanık oluruz evde. Ben ve tip 1 diyabet.

Varlığını, etten kemikten bir canlıymışçasına hissederim böyle zamanlarda. Bir yerlerde bekleyen, beni izleyen gözlerini ve tehdit dolu soluğunu.

Burnumun önünde uçuşur. Yakalayamazsın, kovamazsın. Nereden geldiğini anlayamazsın. Görünmeyen bir yere tüner ve bekler. Mide bulandırıcı minik sinek takımyıldızları gibi. Oradadır. Gözlerini onun üzerine diker. Fırsat kollar. Gitmemi bekler.

Gitmem.

Anlarım. Sen de anlamalısın. Onun varlığını hissettiğin an nöbetinin ne kadar uzun süreceğini kavrarsın.

Korkar, öfkelenir, en sonunda da alışırsın.

Mini Pastane Pizza

Servis : 6 adet

Tamamı yaklaşık 140 gr karbonhidrat içerir.

İçindekiler:

Hamuru için

2 su bardağı yulaf unu*

1 su bardağı ılık su

1 paket kuru instant maya

2 tatlı kaşığı psyllium husk

1 tatlı kaşığı tuz

6 çorba kaşığı domates püresi*

Üzeri için

Sucuk ve mozzarella peyniri rendesi*

Yapılışı:

1.Çukur bir kapta yulaf unu, tuz ve psyllium’u karıştırın. Ortasına bir çukur açıp ılık su ve mayayı ekleyin. Yumuşak bir hamur elde edene dek yoğurun. 45 dakika üzeri kapalı olarak dinlendirin.

2.Hamuru altı parçaya kesin, avucunuzda yuvarlayıp parmaklarınızla bastırarak açın. Ortasına iyice bastırın ve domates püresini sürün. Üzerine sucuk dilimleri ve rende peyniri koyun. Önceden ısıtılmış 180C fırında, pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisinde 20 dk pişirin. Sıcak servis edin.

Notlar:

*Pastanelerde satıldığı gibi, yani soğanlı kıymalı, ıspanaklı, domates&biber ve beyaz peynirli deneyebilirsiniz.

*Ben domates mevsimi olmadığı için kış için hazırladığım domates püresinden kullandım.

*glutensiz ibaresi taşımayan yulaf unları çapraz bulaşma sebebiyle gluten içerebilirler, dikkat.

Comments (1)

  • Sıla hanımcım o sinekler rutubetli ortamda oluşur ya bir tuvalet sızıntısı ya da su borusu kaçağı vardır, bizim apartmanın içini basmıştı korkunçlardı bodrumda nemli ortam oluşmuş üredikçe ürediler, nemli ortamı kuruttuk bitti sinekler badeye sevgiler sizede kolay gelsin

    Cevapla

Write a comment