Atıştırmalıklar Kuruyemişsiz Yumurtasız

Simit-Peynir Kraker

Son bir aydır kendimi kışlık evimizde yapacağım değişiklikler hakkında hayaller kurarken buluyordum. O bambu kitaplığı koyacağımız yeri, galeri duvara koyacaklarımı, bitkilerin yeni düzenini, onlar için alacağımız yeni saksıları, mutfağımı nasıl da tertemiz ve boş tutacağımı… Kışlığa döndüğümde ise bir gerçekle yüzleştim : hava değişiminin bana hiç de iyi gelmediği gerçeği ile. Hayallerin hepsi kolilerle birlikte beklemede. Benim kendimi yeterince enerjik hissetmemi bekliyorlar.

               Bade ise dördüncü sınıfa başladı. İki yaşında diyabet teşhisi alan, o yarım yarım konuşan mini mini kuzucuk ilkokulu bitirecek neredeyse. Online eğitim oldukça yoğun olmasına rağmen maalesef yüz yüze eğitim kadar başarılı değil. Çoğu zaman kendimi ders çalıştırırken buluyorum. Zaman böyle geçiyor, uçup gidiyor işte.

               Salgın öncesi onu okula gönderir, açık havada bir yürüyüş sonrası saat ikiye üçe kadar yazmaya ayırırdım vaktimi. Şimdi yazmak için o kadar çok vakit bulamıyorum. Bu günlerin bir an evvel gelip geçmesini tüm kalbimle istiyorum. Yine de bulabildiğim her dakikaya sarılıyorum. Yapacak bir şey yok. Bunda da vardır bir hayır diyelim, işimize bakalım. Uzun zamandır bloğa tarif girmiyordum. Kaldığımız yerden devam diyeyim bu vesile ile, ve de simit peynir krakeri takdim edeyim. Acayip lezzetli, çok da pratik.

SİMİT-PEYNİR KRAKER

(Servis : 20- 25 adet)

İçindekiler :

Kraker hamuru için

1 su bardağı Ezine peyniri rendesi (veya İzmir tulum*)

2 çorba kaşığı kinoa unu*

3 çorba kaşığı kavrulmuş susam

Dilediğiniz baharat*

Üzeri için

Biraz daha kavrulmuş susam

Yapılışı:

1-Kraker hamuru malzemelerini geniş bir kapta karıştırarak yoğurun.

2-Hamurdan iri fındık büyüklüğünde parçalar koparıp avucunuzda yuvarlayın, pişirme kağıdı serilmiş bir tepsiye aralıklarla dizin.

3-Üzerine bastırarak düzleştirin – mümkün olduğu kadar ince hale getirin. Oklava da kullanabilirsiniz. Üzerine bol susam serpip yayın.

4-Önceden ısıtılmış 200C fırında 7 dakika, hafif altın rengini alana dek pişirin. Daha da kıtır olsun isterseniz fırını kapatıp içinde soğumaya bırakın.

5-Soğuyup katılaştığında servis edebilirsiniz. Hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz ama çok dayanmaz, taze taze tüketin derim.

Write a comment