YAZILAR Yazılar

Tipsiz 1 Gribal Enfeksiyon

Bu yılın mevsimsel gribi yavaş ve acılı. Ateş, halsizlik ve öksürükle geliyor, bir de geçmesi uzun sürüyor. Okullarsa salgın için en müsait ortamlar. Salgın dönemlerinde Bade’yi okula gönderesim bile gelmiyor ama bu defa sınav haftası olduğu için mecburen gitti. Grip sezonu hiç kimse için eğlenceli bir dönem değil elbette. Ama Tip 1 diyabetli çocuk ebeveynlerinin korkulu rüyası. Eğer hınzır bir virüs çocuğunuzun solunum yollarına yerleşmiş, ciğerleri fethetmeye gidiyorsa mutlaka en kötü yan etkisi de yanındadır:  yüksek şeker.

İnsülinin işe yarayıp yaramadığını sorguladığımız, ne kadar insülin yapacağımızı şaşırdığımız, olur da fazla kaçarsa iştahsız çocuğu bir şeyler yemesi için zorlamamızın gerektiği, insülin yapıp bir şeyler yedirdiğimizden on dakika sonra her şeyin geri çıkabildiği ve bu defa düşük şekerle uğraşmamız gereken saçma sapan, yıldırıcı bir süreç.

İşte şu an tam da böyle bir süreçten geçiyorum. Normalde bir günde hastalık atlatan Bade yaklaşık beş gündür bir türlü toparlayamadı. Toparladığını sandığım an tekrar vuruyor.  Kulak ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, geniz akıntısı, arpacık, yüksek şeker, halsizlik derken isyanları oynuyorum. Böyle dönemlerde sevdiği atıştırmaları, meyve çayı + çorbaları hazırda bulundurmak iyi oluyor.

Tip 1 diyabetle yaşamaya alıştığımız için bu dönemlerde sık sık şeker bakmayı unutmuyorum. İnsülin yapmayı bırakmak gibi bir hata yapabiliyor aileler: Aman diyeyim. Şeker çok yüksek ilerliyorsa zaten biliyorsunuz keton çubuğu ile kontrol etmek, kusma gibi belirtiler eşlik ederse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Tip 1 diyabetle her şey daha gerçek. Daha karmaşık. Ne yaptığını bilmemeyi affetmiyor.

Bu arada sensör kullanan ailelere yepyeni bir kâbus daha geliyor:  parasetamol bazlı ilaçların CGM’lerin sapıtmasına ve yanlış yüksek ölçümlere sebep olabildiğini biliyor muydunuz? Panik olmayın, yazıda oluyor demiyor olabiliyor diyor – arada parmaktan da ölçüm yaparak emin olun, kontrollü gidin. (Kaynak burası)

Dilerim bu dönemi çabucak atlatırız. Şimdi salondaki koltuğa kıvrılmış, avokado yastığına sarılmış, burnunu çeken miniği dinlenmeye bırakma vakti. Kendime bir kahve yaptım. Genzimde bir yanma var galiba. Bana da uğramayı seçtiyse, tipsiz şey ne olacak 🙂

Grip geçiren tüm tip 1 kuzulara özellikle acil şifalar diliyorum, çabucak iyileşsinler <3

Write a comment