Kekler Pastalar Tatlılar

Üç Katlı Dondurma Pastası

 

Bugün annemin doğum günü olduğu için en sevdiği meyvelerden bir pasta yapmak kaçınılmazdı. Uzun zamandır dondurma pastası yapmayı zaten çok istiyordum. Geçtiğimiz Cuma günü Mimaroba pazarına gidip görüp görebileceğim en diri böğürtlenleri ve mis gibi kokan en tatlı kavunu satın aldım. Ananası eşim Bangladeş’ten getirmişti, bu yüzden Türkiye’de bulunması mümkün olmayacak kadar lezzetli bir ananas zaten hazır bekliyordu. Sonrası ise çok kolay oldu. 
Bade pasta veya herhangi bir doğum günü söz konusu olunca apayrı bir heyecana kapılıyor. Pasta servis edilirken etrafında kelebek gibi dans etmesini izlemek çok eğlenceliydi. Şu anda her yeri pastanın üzerinden çaldığı böğürtlenlerle kaplı ve “anneciğim banyo yapmalıyım çünkü yapış yapış oldum.” diyor. O yüzden fazla uzatmıyorum ve hemen bu kolay tarife geçiyorum.

İçindekiler:
İlk kat için
1/8 küçük boy dilimlenmiş kavun
2 orta boy muz (dilimlenmiş ve dondurulmuş)
2 çorba kaşığı süt kaymağı
1 tatlı kaşığı limon suyu
Orta kat için
orta boy muz (dilimlenmiş ve dondurulmuş)
6 adet iri böğürtlen
Üst kat için
4 dilim ananas 
orta boy muz (dilimlenmiş ve dondurulmuş)
1 tatlı kaşığı limon suyu
Üzeri için
3 adet böğürtlen




Yapılışı:
İlk katın malzemelerini mutfak robotundan geçirin, püre kıvamını alınca pişirme kağıdı ile kaplanmış kelepçeli bir kalıba koyun ve 2 saat dondurun. İkinci katın malzemelerini mutfak robotundan geçirin, püre kıvamını aldığında buzluktaki kelepçeli kalıba yayın. İki saat daha dondurun. En üst katın malzemelerini mutfak robotunda püre kıvamına getirin. Kelepçeli kalıba yayın. Bir gece buzlukta bekletin. Böğürtlenlerle süsleyin, beş dakika oda ısısında bekletip servis edin.




 



Write a comment