Ekmekler Genel Ketojenik Kuruyemişsiz Paleo Sütsüz Vegan Yumurtasız

Ayçiçek Ekmeği (Glutensiz, Vegan, Ketojenik)

Son zamanlarda ülkenin bulunduğu ekonomik koşullar özel beslenmesi gerekenleri gitgide daha da fazla zorlamaya başladı. Ben bu websitesini kurduğumda 17 TL olan bademin kilosu şu an 195 TL civarı. En temel malzemeleri temin etmenin bile bazı ailelere çok zor geldiğini biliyorum.

Ketojenik beslenme benim için gerçekten önemli. Çünkü özellikle epilepsi hastalarında mucizevi bir fayda sağladığı biliniyor. Ketojenik diyette insanları en çok zorlayan şey ise elbette ekmek. İnsanın canı bazen güzel bir sandviç istiyor. Yumurta kokmayan ya da yarım kilo peynir içermeyen bir sandviç. Lezzetli bir sandviç. Bu sebeple maliyeti badem unundan çok daha düşük olan ayçiçek ekmeğinin sizlere alternatif olabileceğini düşünüyorum. Dün akşam çorbama doğrayıp doğrayıp yedim. Böyle bir lezzet olamaz.

Beni soracak olursanız, 2022 yılına girerken umudumu yitimemeye kararlıyım. Döviz kurları sebebiyle satışı kaldırıldığı için Bade’ye sürekli ölçüm sensörü bulamamak bizi yıpratmış durumda. Kağıt fiyatlarındaki artış sebebiyle yayıncılık sektörünü çok kötü günlerin beklediği gerçeği de Ocak ayında çıkacak kitabım için hissetmem gereken heyecanın önüne geçiyor.

Bir sonraki blog yazıma dek kendinize iyi bakın. Güzel bir yılbaşı tarifi gelecek.

Ayçiçek Ekmeği

not: Şimdiye dek denediğim en iyi ketojenik ekmek.

Elsie Yan’ın tarifinden uyarlanmıştır.

İçindekiler:

150 gr ayçiçek unu ( 1 + 1/4 cup)*

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

3 çorba kaşığı (27 gr) psyllium husk tozu

1/2 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

170 ml sıcak su

Yapılışı:

1.Fırını 180C’ye ayarlayın.

2.Kuru malzemeleri derin bir kapta karıştırın.

3.Islak malzemeleri ekleyip yumuşak ve yapışkan bir hamur oluşana dek karıştırın.

4.Hamuru altı eşit parçaya bölün. Pişirme matı serilmiş tepside aralıklarla dizin.

5.25-30 dakika pişirin, kabarıp kahverengileşecekler. Soğuyunca servis edebilirsiniz. Buzdolabında bir hafta veya buzlukta saklayabilirsiniz.

*Markası Tazemiz

Comments (2)

  • Sıla hanım merhaba,
    Ayçiçek ekmeği tarifinizi denedim. Niyetse benim ekmekler yeşil renkte oldu. Bende karnıyarıkotu tohumu vardı, bunları un haline getirip kullandım. Birde kabartma tozum yoktu karbonat kullandım. Bunlar yeşil yapmış olabilir mi?

    Cevapla
    • karbonat ve ay çekirdeği reaksiyona giriyor. Sebep bu 🙂 afiyet olsun

      Cevapla

Write a comment