Genel Kekler Sütsüz

Havuçlu Starbucks Keki

  Bade ömrünün ilk sınav haftasını atlattı. Hayır, bana ne oluyorsa, ben ondan daha çok heyecanlandım. Onun pek umurunda değil gibiydi. Yine de hakkını yemeyeyim, gerçekten çok çalıştı. Yaşından beklenmeyecek bir olgunlukla, saatlerce çalıştı. İtiraf etmem gerekirse onu ders çalıştırmak de benim için imtihan oldu. Sabrınızı, sükûnetinizi, neşenizi korumak, öfkeye teslim olmadan ders çalıştırmak gerçekten de büyük bir beceri. Yine de benden beklenmeyecek kadar iyi geçen bir imtihan oldu diyebilirim.

  O sınavdayken kendimi en yakın kahve dükkânına attım ben de. En boş, en rahat mekâna geçip bir köşeye oturdum. Çıkardım defterimi, kalemimi. Kaldığım yerden, tek başıma olmanın tadını çıkararak yazdım. Haftalardır zihnimde biriktirdiklerimi kâğıda döktüm. Kalbim kuş gibi hafifledi.

  Kendime ve işime daha çok vakit ayırmam gerektiğini tekrar tekrar hatırlatsın bu yazı bana. Pandemi yüzünden yalnız kalamadığım için en sevdiğim şeyi yapmam zorlaşıyor. Bu da beni çok mutsuz ediyor. Ne yapıp edip bu işi çözmem lazım.   

Havuçlu Starbucks Kek

İçindekiler:

4 adet yumurta

1su bardağı kuru dut

2 orta boy havuç

1 su bardağından bir parmak eksik erimiş Hindistan cevizi yağı veya tereyağı veya saf yağ

1/2 su bardağı dövülmüş ceviz

1 tatlı kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı yenibahar

1 çay kaşığı karbonat

1 çorba kaşığı limon suyu 

1/3 su bardağı maden suyu 

2 su bardağı çiğ karabuğday unu

Yapılışı:

1- Yumurta, yağ limon suyu ve maden suyunu derin bir kapta çırpıcı ile 2 dakika çırpın. Dutları mutfak robotunda un gibi olana dek çekin. Havuçları rendeleyin.

2-Unu, karbonatı, baharatları ve dutu karıştırın, sıvı karışıma ekleyip homojen olana dek çırpın.  Boza kıvamında, koyu olmayan bir hamur elde edin.

3-Ceviz ve havucu ekleyin, karıştırın. 

4-Karışımı 160 derece fırında yağlanmış veya pişirme kâğıdı ile kaplanmış baton veya kare kalıpta yaklaşık 45 dakika pişirin. 

5-Bir bıçak yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edin. Ilındığında servis edebilirsiniz.

Write a comment