Ekmekler Sütsüz

Mini Sandviç Ekmeği

Sosyal medya bir uyuşturucu. Sosyal medya, kapitalizmin insanın psikolojisini en altüst ettiği yer. Paylaşım yapmadığı için strese giren, beğeni sayısı ile kafayı bozan, takipçi satın alacak kadar gözünü karartan kalabalığın ortasında veya arasında hissediyorsanız lütfen durun ve derin bir nefes alın. Ara verin. Uzaklaşın. Zira zincirlenmiş durumdasınız: işte modern çağın kölelik sistemi!

Sosyal medya, kabul etmeliyiz ki, aslında etkilediğiniz kalabalıklar üzerinden para kazanma ve kazandırmayı amaçlayan bir kurgu. Çok az kişi bunu kendini ifade edebilmek, birilerine ulaşıp yardımcı olabilmek gibi amaçlarla kullanıyor. Para kazanmak elbette ayıp değil ancak karşındaki insanları yolunacak tavuk yerine koymak ve onları yolabilmek için şekilden şekile giren bir şarlatana dönüşmek ayıp.

Özellikle son zamanlarda yabancı websitelerde gördüğümüz her şey bizde de piyasaya çıkıyor. Memleketimin içerik üreticileri ise yine bu yabancı sitelerde gördüklerini kopyalayıp tekrar piyasaya sunmakla meşgul. Elbette kaynak belirtmeden. Çünkü yabancı bloggerlar dilimizi anlamıyorlar ve kabul edelim, haberleri bile olmayacak. O yüzden içeriklerini aşırmak serbest! Üstelik cezai bir karşılığı da yok!

Zaten bu artık hep böyle olmuyor mu? Sinemadan dizilere, kitaplardan müziğe, yarışma programlarından ünlülerin kıyafetlerine kadar başka kültürlerdeki yenilikleri henüz keşfetmemiş olanlara satmak gibi bir aşırma serbestisi geliştirmedik mi? Bir de bunu yaşını başını almış, gayet kültürlü insanların yaptığı gerçeğini hatırlatsam? Maalesef bir de bu “çok trendy” kleptomaniye pek bir önem verilmediği için bu tür insanlar kitleler üzerinden ciddi kazanç ve oldukça sahte bir itibar elde ediyorlar.

Neyse ne. Ben bu çılgınlığa alışmayı da reddediyorum. Kaynağımı belirtirim, gece daha rahat uyurum.

Bu tarif paleoglutenfree.com’un  “5 MINUTE FLUFFY FLOURLESS PALEO HAMBURGER BUNS” tarifinden uyarlanmıştır.

Mini Sandviç Ekmeği

Servis: 5 adet

İçindekiler:

1 su bardağı karabuğday/cassava veya badem unu

3 yumurta

½ su bardağı maden suyu

Üzerine sürmek için bir adet yumurta sarısı

Üzeri için susam, keten tohumu vs

3 çorba kaşığı -48 gr- psyllium husk tozu*

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

1 çay kaşığı tuz

1 çorba kaşığı ev yapımı sirke

3 çorba kaşığı elma suyu konsatresi

Not: Yabancı bloglarda sık sık rastladığımız Psyllium Husk tozu The Lifeco’dan alınabilir. Ben internetten epey indirimli buldum. Bu ürün gluten içermeyen unlara gluten içeren unların sahip olduğu elastikiyeti veriyor ve çok fazla lif içerdiği için bir tür süper gıda kabul ediliyor. Dilimize Karnıyarık Otu Tohumu Tozu olarak çevrilmiş.

Yapılışı:

1- Fırını 160C’ye getirin.Sıvı malzemeleri çırparak homojen hale getirin.

2-Katı malzemeleri derin bir kapta karıştırın.

3-Sıvıları yavaşça katılara ekleyip yoğurun, oluşan hafif yapışkan hamuru 5 parçaya ayırın. Hamur çok yapışıyor ise ellerinizi ıslatıp çalışın.

4-Pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsinize 5 parça hamuru top haline getirip geniş aralıklarla yerleştirin.

5-Üzerine yumurta sarısı sürün susam/keten tohumu vs serpip fırına verin.

6-Altın rengi alana dek yaklaşık 30 dk pişirin. Süre fırından fırına değişebilir.

7-Hava almayan bir yerde saklayın. Buzlukta saklanabilir, sandviç, tost, hamburger ekmeği olarak tüketilebilir.

Write a comment