Paleo Tatlılar Vegan Yumurtasız

Muzlu Kakaolu Magnolia Puding

“Hayır o öyle olmaz. Böyle olması lazım.”

“Şöyle olmak istiyorsan böyle yapman lazım.”

Oturduğum yerden baktığımda kendini ve eğilip bükülmeyen doğrularını kalabalığın üzerine fırlatan insanları görüyorum. Sadece durup nefes almak istiyorum ama bunun bile öğrenmem gereken bir “en doğru” yöntemi var. Çark dönüyor.

Milyonlarca kişi işaret parmağını kaydırarak ulaştığı yüzeysel bilgilerle daha iyi bir ebeveyn, daha iyi bir eş, daha iyi ve kültürlü bir insan olmaya çabalıyor. Kendinin daha iyi bir versiyonu olmaya çabalamakta elbette bir sakınca yok. Ancak bunun sürekli olmasında ve daha iyinin sürekli değişiyor olmasında endişelendirici bir şey var. Nereye kadar çabalayacağım? Ne zaman kendimden memnun olacağım? Tatmin olacağım yer neresi? Ne zaman yaşamın tadını çıkaracağım, kendimle ilgili kaygının bittiği o tepe noktasına ulaşacağım?

Hiçbir zaman.

Milyonlarca kişi düşünmesi gereken şeyi değil, düşünmesi gerektiğine inandırıldığı şeyi düşünmekle meşgul. Bir şey olmaya, bir şey satın almaya, bir yeri gezmeye şartlandırılıyor. Milyonlarca kişi kendini bir başkası ile karşılaştırıp sürekli daha da mutsuz oluyor. Milyonlarca kişinin kendine olan güveni birbiri ile durmaksızın yarıştırılıyor.

Samimiyetsizlik akan yüzlerde deli deli gülümsemeler. Sürekli kendi suratını paylaşan hayat guruları. Şifa vaat eden şarlatanlar. Fanatizm. Özel hayatının ayrıntılarını takipçilerine sunarak huzur satan kişisel gelişimciler. Para ödeyerek çıktığı televizyonda ne çok müşterisi olduğundan dem vuran diplomasız psikologlar. Her yerde uzmanlar, uzmanlar, uzmanlar.

Hepsine sırtımı dönüyorum. Yan binanın çatısına konmuş bir martının ötüşü açık pencereden içeri doluyor. Öfkeli, kaba bir sesi var. Sadece karnını doyurma derdinde. Az sonra susuyor ve kendinden memnun, havalanıveriyor. Gökyüzünde süzülüyor.

Elimde değil, varlıklarımızı birbiriyle karşılaştırıyorum.

Öyle çok, ah öyle çok istiyorum ki o olabilmeyi.

Muzlu Kakaolu Magnolia Puding

(Servis : 5 küçük 100ml porsiyon)

İçindekiler :

Taban için

10 çorba kaşığı ev yapımı granola*

Puding için

500 ml süt veya vegan/paleo versiyonu için bitkisel süt

3 çorba kaşığı kestane unu

2 çorba kaşığı glutensiz yulaf unu (veya aynı miktarda kestane unu)

½ su bardağı elma özü (damak tadınıza göre artırıp azaltabilirsiniz)*

2 çorba kaşığı kakao

Üzeri için

Muz dilimleri & kıyılmış fındık

Yapılışı:

1.Servis kaselerinin dibine ikişer çorba kaşığı granola ekleyin.

2.Puding malzemelerini homojen olana dek çırpın, orta ateşte koyulaşana dek pişirin. Servis kaselerine paylaştırın.

3.Üzerini muz dilimleri ve fındık ile süsleyip soğutun, servis edin.

Notlar:

Granola tarifime şuradan ulaşabilirsiniz.

Kestane unu : Naturelka

Elma özü : OTS

Glutensiz yulaf unu : Güzel Gıda.

Write a comment