Ekmekler Sütsüz Vegan Yumurtasız

Vegan Mısır Ekmeği

  Eve kapanmaktan tek kelimeyle fenalık geldi. Bade okula gidemediği için çok sıkılıyor. Üzerine sınav haftasının stresi girdi, sinirleri laçka. Dün bize avazı çıktığı kadar bağırdı. Keşke bizim gibi anne ve babası olmasaymış.

  Ben de gayet olgunca karşıladığım bu patlama karşısında muhteşem (!) bir ebeveynlik sergileyerek telefon ile oynamasını yasakladım. Gerçekten işe yaradı. Çünkü üzerinden 24 saat bile geçmeden telefonla oynarken yakaladım. An itibariyle küsüz. (Fotoğraf çekimini de az önce birlikte yaptık ama o sayılmaz tabii. Hala konuşmuyoruz.)

  Gerginliğin sebepleri çok daha derin aslında. Korona ve deprem korkusu, eve kapanmak zorunda kalmak, bir sinemaya bile gidemiyor olmak, kötü haber üzerine kötü haber, pahalılık vs derken işin aslı bu ülkede yaşamak gitgide zorlaşıyor, dostlar. Cennet gibi bir ülkede o sıkıntıdan bu sıkıntıya savrulup duruyoruz. Travma üzerine travma. Mutsuzluk, şiddet, görgüsüzlük, endişe ve cehalet arasında bir yerde sıkışmaya mahkum ediliyoruz. Bazen kendimi ciddi anlamda tükenmiş hissediyorum ve acı acı kimsenin bana böyle hissettirmeye hakkı olmadığını kendi kendime tekrar edip duruyorum.

  Sus, tahammül et, yetin.

  Ben artık bu çemberin dışına çıkmak istiyorum.

VEGAN MISIR EKMEĞİ*

*Mısır ekmeğinin sert bir yapısı olur. Ancak bu ekmeğin yumuşacık, pofidik ve buğday emeğine benzeyen bir dokusu var. Afiyet olsun.

İçindekiler:

1 su bardağı (200 ml) su

1,5 su bardağı (150 gr) organik mısır unu

1 paket kabartma tozu

2 silme çorba kaşığı psyllium husk (karnıyarık otu tohumu tozu)

1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı:

1.Fırını 180 dereceye ayarlayın.

2.Çukur bir kabın içinde su ve psyllium’u çırpma teli ile karıştırın. Jelleşecektir.

3.Tuz, kabartma tozu ve mısır ununu ekleyin. Mısır ununu azar azar yoğurarak ekleyin. Oluşan hamuru hafifçe yumruklayıp bastırarak yoğurun. Yumuşak, mayalı ekmek hamuru gibi elastik bir hamur elde edin. Yuvarlak şekil verin.

4.Pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine koyu üzerine 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağını sürün. Hamur jileti ile üzerine bir kesik atın. 45 dk pişirin.

5.Soğuyunca dilimleyip servis edin.

Comments (2)

 • Merhaba,
  2 defa denedim ikisindede kabarmadı hamurum çok küçük bir hamur elde ediyorum.Pişirme sonrasıda durum aynı ve içi sizdeki gibi gözenek gözenek olmuyor.Çiğ gibi kalıyor.Nerede yanlış yapıyor olabilirim? Karnıyarık otu tozunu iyice jellestiriyorum ve hamuru makinada çok fazla yoğuruyorum ondan olablir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • çok fazla yoğurmayın, evet.

   Cevapla

Write a comment