Kuruyemişsiz Tatlılar

Çubuk Mango Dondurma


Bu aralar üzerimde öyle bir bıkkınlık duygusu var ki tek istediğim bütün gün uyumak. Mümkün olmuyor tabii ki. Ama saat dört, beş civarı elime bir kitap alıp okurken dalıyorum ve on beş – yirmi dakika dünyanın en tatlı uykusunu uyuyorum. Uyandıktan sonra rüzgarda hafif hafif sallanan perdeleri seyredip hayatta en sevdiğim şeyin bu kısa uykular olduğunu düşünüyorum. Evet, yaşlanıyorum sanırım. En son öğleden sonra uykusuna ihtiyacım olduğunda üniversitedeydim, ve yaz tatilim sırasında dünyanın en yorucu işlerinden birinde çalışıyordum. 

Bu bıkkınlık duygusu beni bırakacak elbette, ama geldi mi tam geliyor. Sadece sessizlik istiyorum. Bir de kitap. Bir de dondurma.
Bu dondurma bıkkınlık sendromuna çok iyi geliyor. Bade’nin de gözdelerinden. O kadar pratik ki neden daha önce yapmadığıma şaşıyorum.İçindekiler: (9 adet çubuk dondurma için)
2 adet olgun mango
6 tepeleme çorba kaşığı süzme yoğurt
1 tatlı kaşığı limon suyu
3 damla vanilya özütü
2 çorba kaşığı bal
Yapılışı:
Mangoları soyup doğrayın, limon suyu ile birlikte blenderda püre haline getirin. Yoğurt, vanilya ve balı mikserle çırpın. İki çorba kaşığı mango püresini tatlı yoğurda hafifçe karıştırın. İki karışımı katmanlar halinde dondurma kalıplarına doldurun. En az 3-4 saat buzlukta dondurun. Afiyet olsun.


 


Write a comment