Atıştırmalıklar Sütsüz Tatlılar Vegan Yumurtasız

Kestaneli Pişmeyen Brownie


Tarih : 26 Kasım Pazar

Yer: Bambaşka bir enerjisi olan bir mekan, canım Taze Mutfak.

İlk atölyem. Asla unutamayacağım bir gün.

 

Bundan seneler önce, sabahın bir köründe, şu an oturduğum koltukta oturmuş, tip 1 diyabet sonrası değişen hayatımızın hikayesini, değişen mutfağımızın yeni tariflerini yazacağım bloğumun adını düşünüyordum. Adı bir anda, istemsizce koyverilen bir çığlık gibi, düşmüştü aklıma.

 

Bade’nin Şekeri.

 

“Bade’nin şekeri kaç?”

“Bade’nin şekeri düştü…”

“Bade’nin şekeri yükseldi…”

 

Bade’nin kan şekerine odaklanmış, ve hep onun etrafında dönecek olan bir hayat.

Benim hayatımın o andan itibaren tek anlamı sadece bu olacak diye düşünüyordum.

 

Şimdi, işte o yıllara sığan ama yüreğime sığmadığı için burada satırlara döktüğüm onca anı ve yaşanmışlığı, onca üzüntüyü, endişe ve mutluluğu…Onca hüznü, acabayı ve sevinci yaşadıktan sonra aslında o sabah yanıldığımı görüyorum.

 

Tabii ki hayatımın en önemli odak noktası kızımın sağlığı, ancak teşhis sonrası şoku atlatıp yeni hayatımızı kabullenebildikten sonra asıl odak noktamın mutluluğumuzu yeniden bulmak olması gerektiğini artık anlıyorum. Bade’nin mutluluğu, benim mutluluğum. Ailemin mutluluğu. Kendimi çok hırpaladığımı, eski satırlarda kendime zaman zaman çok haksızlık ettiğimi görüyorum. Kendime daha fazla değer verseydim, mutluluğa daha fazla odaklansaydım belki de hasta olmazdım diye düşünüyorum.

Yaşanmış olanları artık değiştiremem ama yaşanacak olanları etkileyebilirim.

Sizleri gördüğümde birbirini bulan ellerimiz…Aynı yollardan geçtiğimizi ve yalnız olmadığımızı bilmenin verdiği o kardeşlik duygusu… Bu duygu beni sihirli bir enerji içeceği içmiş gibi güçlendirdi, kendimi çok değerli ve mutlu hissettirdi.

Bazen yazıyorsunuz ya iyi ki varsın diye… asıl sizler iyi ki varsınız.Atölyede tadımını yaptığımız yeni tarifimi de bu vesileyle sunayım:

 

Kestaneli Pişmeyen Brownie

Hazırlık Süresi: 1 saat

 

İçindekiler:

Brownie için

200 gr çiğ fındık

100 gr hurma

3 çorba kaşığı ham kakao

Kestane püresi için

250 gr kestane

100 gr hurma

Yapılışı:

1-Brownie malzemelerini macun kıvamına gelene dek çekin.

2-Kestaneleri haşlayın, içlerini çekirdeklerini çıkardığınız hurmalarla püre olana dek çekin.

3-Brownie hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp yuvarlayın, ortasını parmağınızla bastırın ve içine kestane püresi yerleştirin. Ortalarına birer adet fındık yerleştirip servis edin.


 

Comments (4)

 • Merhaba,
  Sevgiyle ilgiyle takip ediyorum.
  Zor bir süreci meyve veren bir ağaca dönüştürmüşsünüz. Her daim sağlık diliyorum:)

  Cevapla
  • çoook teşekkür ederim 🙂

   Cevapla
 • Merhabalar 9 yaşındaki oğluma tip 1 teşhisi konulali 4 ay oldu. Şimdi yazdıklarınızı okudumda sanki beni yazmışsınız gibi hissettim. Teshisin konduğu gün hayat benim için durdu. Bir türlü normallesemiyorum. Hayatıma normal bir insan gibi devam edemiyorum. Düşünüyorum düşünüyorum o nasıl olacak bu nasıl olacak. Doluya koyuyorum olmuyor boşa koyuyorum dolmuyor. Geçecek alisacagiz ama bendende geçecek. Karbonhidrat sayiminda ikinci aşamaya geçeceğiz. Tarifleriniz harika ellerinize sağlık her tarifinize kaç karbonhidrat olduğunu da ekleyebilirmisiniz?sevgiler ?

  Cevapla
  • websitemdeki karbonhidrat tablosundan bakıp hesaplayabilirsiniz. dediğiniz gibi geçecek, alışacaksınız. Tek yolu bir meşguliyet bulmak, bu duruma çok kafa yormamak

   Cevapla

Write a comment