Ekmekler GAPS Genel Kahvaltılıklar Ketojenik Paleo Sütsüz

Ketojenik Sandviç Ekmeği

Haberleri duyar duymaz gözümü karartıp okula gidebileceğini söyledim. Önce inanmadı. “Açmazlar.” dedi. Sonra da “Ben zaten gitmek istemem, ya korona olup sevdiğim birine bulaştırırsam ne olacak? Yok! İstemez!”

Ama uzun sürmedi bu direnç. Okula gittik. Aylardır saçını zorla taradığım çocuk saç modelini bir gün önceden planladı. Kıyafetlerini, çantasını akşamdan hazırladı. Akşamüstü okuldan aldığım kişiyle sabah okula bıraktığım kişi, aynı değildi.

Kuş gibi ötüyordu: Sözcüklerin birinden diğerine, hepsi birer dalmışçasına atlayıp zıplıyordu. Yaşıtlarının dostluğu. Tek başına ama yalnız olmadığı ona ait olan bir yer. Benim ona veremediğim ne çok şey varmış meğer. Benim yanımda yalnızmış asıl.

Hareket sayesinde kan şekerinin çok daha iyi gitmesi ve insülin ihtiyacının azalması da ayrı bir konu.

Eskiden onu bir saksıda büyütebilmeyi hayal ederdim. Ama şimdi, onu bir yıl boyunca bir saksıda büyüttükten sonra, bu isteğimin ne kadar da aptalca olduğunu anlıyorum. Saksıda büyüyen çocuklar yalnız oluyorlarmış. Kökleri zayıf oluyor, bu kadar çok çiçek açmıyorlarmış.

Şimdi onu yemyeşil bir çayırlığa ektim. Köklerini uzatıp güçlendirmesini, güneşe dönüp çiçek açmasını izleyeceğim.  Belirli bir mesafede durmam gerekiyor tabii. Ben de okuluna en yakın mesafedeki kafede oturuyor, oradan yazıyorum. Kan şekerini de uzaktan takip ediyorum. Ne olur ne olmaz.

Ketojenik Sandviç Ekmeği

(Maria Emmerich’in orijinal tarifinden uyarlamıştır.)

1 adet ekmek = 2 gr karbonhidrat içerir

İçindekiler:

3 orta boy yumurta akı (96 gr)

30 gr (3 çorba kaşığı) psyllium

140 gr (1 su bardağı + 1/4 su bardağı) badem unu

2 tatlı kaşığı kabartma tozu

1 tatlı k tuz

2 tatlı kaşığı sirke

240 ml (1 su bardağı + 1/5 su bardağı) sıcak su

Yapılışı:

1.Yumurta aklarını ve sirkeyi çırpma teli ile çırpın.

2.Ayrı bir kapta kuru malzemeleri birbirine karıştırın.

3.Kuru malzemelere yumurta akı ve sirke karışımını ekleyip bir kaşık yardımıyla birbirine yedirin.

4.Sıcak suyu ekleyin. Kaşık yardımıyla homojen olana dek karıştırın.

5.Oyun hamuru kıvamına geldiğinde ellerinizi zeytinyağı ile yağlayıp hamuru eşit altı parçaya ayırın ve avucunuzda yuvarlayın.

6.Pişirme kağıdı serilmiş tepsiye aralıklarla yerleştirin. Üzerine susam serpin.

7.Önceden ısıtılmış 170C fırının en alt rafında elli dakika pişirin. Soğutun, servis edin.

Comments (2)

  • Az önce 2017 mayıs tarihli bir yazınızı okudum. Kızınızın yolda şekerinin düştüğünü, bir taraftan da kustuğunu anlatmışsınız. Umarım şimdilerde her şey bir parça daha kolaylaşmıştır. Gene de Allah sizin ve herkesin yardımcısı olsun. Size sevgilerimi kızınıza da öpücüklerimi gönderiyorum. Mutlulukla kalın❤️

    Cevapla
    • teşekkürler!

      Cevapla

Write a comment