Atıştırmalıklar GAPS Kuruyemişsiz Paleo Sütsüz Vegan Yumurtasız

Rafine Şekersiz LolipopÖncelikle söyleyeyim, bu tarifi yapabilmek için bir mutfak termometresi edinmenizi tavsiye ediyorum. Şöyle söyleyeyim, ben uzun zamandır lolipop yapmaya niyetleniyor ve başarısız oluyordum, çünkü yaptıklarımın çoğu yanıyor veya fazlasıyla sıvı kalıyordu. Mutfak termometresini 12 liraya internetten aldım, ve bu kadar zaman boşu boşuna üşengeçlik yaptığım kafama dank etti.

Üşengeçlik. Çok üşeniyorum her şeye bu aralar. Özellikle havalar iyice soğuduğundan beri üzerime nasıl bir üşengeçlik geldi anlatamam. Sebebi de belli: ilacımın dozu az geliyor, hissediyorum. Tahillerimi önümüzdeki hafta yaptırmayı planlıyorum, sonucu paylaşmak için de sabırsızlanıyorum.

Neredeyse 3 aya yakın bir süredir yaptığım otoimmün protokol diyetinde geri tanıtım dönemindeyim. Yumurta sarısını başarıyla beslenmeme geri soktum, ancak aynı şeyi tahin ve kestane için söyleyemeyeceğim. Tahin feci bir mide yanmasına, kestane ise çok şiddetli karın ağrısına sebep oldu. Bağırsaklarım henüz tam olarak toparlanmamış, bunu artık çok iyi anladım. Pes etmiyorum, etmeyeceğim.

Bade’yi sorarsanız keyfi yerinde, okula alıştı, dersten kaçmalar, arkadaşları ile kavga dövüşü bitti ve tekvando yapmaya başladı. Tekvandoya gitmesini arkadaşlarını daha iyi dövebilmesi için değil, öfke kontrolü sağlaması, spor alışkanlığı edinmesi, disiplin görmesi, özgüveninin gelişmesi, ve kan şekerini daha iyi kontrol edebilmesi için istedim. Oraya buraya minik tekmeler savurmasını izlemek çok eğlenceli olsa da iyi bir seçim yaptığımızı düşünüyorum. Çünkü çok severek yapıyor, ve önemli olan da o.

Pazar günü ise Taze Mutfak’ta ilk atölyemi gerçekleştireceğim. Sanki ilk dersini verecek bir öğretmen gibi hissediyorum. Öğretmenlik benim kalbimin derinliklerindeki en büyük arzulardan biri,  hatta aptallık edip bu mesleği seçmediğim için pişmanlık duyduğumu daha önce yazmıştım, o yüzden bu atölye işlerini çok seveceğimi hissediyorum.

Lolipop tarifine geçelim,Rafine Şekersiz Lolipop

Hazırlık Süresi: 30 dk

Servis : 8 adet

Karbonhidrat değeri : 10,5 gr net kh/lolipop

 

İçindekiler:

100 ml hurma suyu*

1 tatlı kaşığı limon suyu

½ çay kaşığı vanilya özütü**

 

Yapılışı:

1-Küçük bir kasede tüm malzemeleri karıştırın, en düşük ateşte, küçük bir sos tenceresinde karıştırarak ısıtın.

2-Mutfak tezgahına bir pişirme kağıdı serin, üzerine lolipop çubuklarını geniş aralıklarla dizin.

3-Mutfak termometresini karışıma daldırın. Karışım 149 C olana dek kaynatın.

4-Ateşten alın, bir dakika kabarcıkların sönmesini bekleyin.

5-Karışımı bir kepçe yardımıyla çubukların üzerine dökün. Yavaş ve nazik olun, aksi halde tuhaf şekilli lolipoplar elde edersiniz.

 

Notlar:

*Ev yapımı değil hazır hurma suyu kullandım. Markası Hurmatat. Yerine akçaağaç şurubu/bal da kullanabilirsiniz.

**Vanilya özütü yerine dilediğiniz aroma vericiyi kullanın. İki damla nane/limon/portakal yağı olabilir.

Write a comment