Genel

Spor, Kan Şekeri ve 2023

Tip 1 Diyabet kontrollerinde doktorun söylediği ilk cümlelerden biri “Spor yapsın.” oluyor. Sporun kan şekeri üzerindeki etkisi elbette önemli ama hangi sporu seçeceğinizi bilmek de önemli.

Hangi spor kan şekeri üzerinde nasıl bir etki yaratıyor biliyor musunuz mesela?

Örnek verecek olursam Bade her voleybol oynadığında kan şekeri uçuşa geçerken, koştuğunda ve yüzdüğünde şekeri düşüşe geçiyor. Bunun sebebini merak ettim ve kontrol sırasında sordum. Diyabet diyetisyenimiz bu durumun sporun türüne bağlı olduğunu açıkladı. Yani bazı sporlar kan şekerini düşürüyor – çözümü daha az insülin kullanmak ve spor öncesi ek atıştırma almak. Adrenalin salgılatan sporlar ise kan şekerini yükseltiyor. Yani spora başlarken 110 olan kan şekeri bir bakmışsınız 280’e dayanmış. Korkulu rüya gibi.

Bu konuda yardımcı olması için internetten bulduğum bir grafiği dilimize çevirdim. Aşağıda bulabilirsiniz. Faydalı olmasını dilerim.

Beni soracak olursanız gayet iyiyim. Finalleri atlatmış olmanın rahatlığı var üzerimde. Bilmeyenler için yazayım, yarım dönemdir ikinci üniversitemi okuyorum. Tarih okumak benim en büyük zevklerimden biri.  Eh madem okuyorum bari yanında diplomamı da alayım dedim:) Yeniden öğrenci olmak 2022’nin bana kattığı en güzel şey oldu.

Bade de iyi. Artık tam bir ortaokullu oldu. Arkadaşları, ailesi, okulu, ve köpeğinden ibaret olan kendi dünyasında. Parlak, sihirli bir kar küresinde gibi. Onu izlemeyi seviyorum.

Yeni bir yıla girerken sizlere güzel dileklerimi bırakıyorum. 2023 önemli bir yıl olacak, bunu hissedebiliyorum. Yeni yıldan beklentim yeni kitabımı tamamlamak ve onu ellerimde tutabilmek. Neil Gaiman’ın da dediği gibi: “Bir kitap ellerinizde tuttuğunuz bir düştür.”

Yeni yılda evleriniz huzurla ve bereketle, etrafınız sevdiklerinizle, kulaklarınız neşeli kahkahalarla, karnınız lezzetli yemeklerle, kalbiniz sevgiyle, ruhunuz kitaplarla, cüzdanınız milyonlarla, ülkemiz adalet ve refahla dolsun.

Çok mutlu, çok mutlu, çok mutlu bir yıl olsun!

Comments (2)

  • Yine müthiş faydalı bir yazı ellerinize sağlık sevgili Sıla 🙏
    Çok mutlu bir yıl geçirelim inşallah hepimiz 💖🍀

    Cevapla
    • teşekkürler, kocaman sevgiler 🙂

      Cevapla

Write a comment