Kekler Kuruyemişsiz Yumurtasız

Armutlu Yaş KekBeni blog yazmaya teşvik eden tam olarak neydi bilemiyorum. Yaptığım o ilk unsuz kek sanırım. O kekin tadı karşısında duyduğum hayranlığı paylaşacak birilerine ihtiyaç duymam. Belki de diyabetli çocuk annelerine başka bir seçenek daha olduğunu göstermek istemem… Belki de içinde bulunduğum çılgın ruh hali ?

Bir anne ve bir eş olmak başıma gelen en güzel ama en zor şeyler oldu. Hayatım boyunca isteyerek elimi attığım her şeyde zahmetsizce başarılı olan ben, ilk defa çok, ama çok zorlandım. Bir türlü iyi bir anne, iyi bir eş gibi hissedemedim kendimi. Hep temiz evlere, mum gibi düzenli mutfaklara özendim. Gündüzleri çalışmaya sonra da akşam evimde keyif çatmaya alışmıştım ben, aynı anda bir işin, bir evin ve bir bebeğin sorumluluğu beni altüst etmişti. 
İş stresi önce beni ciddi anlamda rahatsız etmeye başlayıp, beni bir sinir küpüne dönüştürdüğünde işimden hemen ayrıldım. Ama onun yerine bir anda diyabet girdi hayatımıza. Sorumluluğun ağırlığı büyüdü, büyüdü ve bir çığa dönüştü. Tam artık altında kalacağım derken önce yepyeni tarifler deneme ve yaratma arzusu belirdi içimde. Sonra da blog yazma fikri. Uzun zamandır hissetmediğim kadar canlı hissettim kendimi. Kendimi bildim bileli  yemek pişirmek, bilgisayarda bir şeylerle uğraşmak ve yazmak en büyük tutkularım olmuştu. Hepsini birleştirdim ve ortaya Bade’nin Şekeri çıktı. Üzüntü, yorgunluk, endişe çok fazla hayatımızda belki ama ilk defa tuhaf bir şekilde hafif ve mutluyum. Şunu anladım ki insanın sevdiği bir şeyle uğraşması o kadar önemli ki… Bu blog benim ikinci bebeğim, sığınağım, kafamı dağıtmak için sık sık kaçtığım gizli bahçem. 
Sizlerin de kendinize ait gizli bahçeleriniz olması dileğiyle…


İçindekiler:
2 adet orta boy armut
100 gr hindistan cevizi (1 su bardağı + 4 çorba kaşığı)
4 adet kuru incir veya kayısı 
3 çorba kaşığı tepeleme ev yapımı tuzsuz krem peynir 
1 çay kaşığı tarçın

Ölçü: 1 su bardağı = 200 ml

Yapılışı:
Armutları rendeleyin. Kuru incir veya kayısıları çok minik doğrayın veya ılık suda bekletip püre yapın. Hindistan cevizi, krem peynir ve tarçını ekleyip karışımı bir dakika boyunca yoğurun. 18×18 cm ebatlarında bir tart kalıbını pişirme kağıdı ile kaplayın. Karışımı kalıba bastırıp önceden ısıtılmış 150 C fırında üzeri altın rengini alana dek pişirin. Afiyet olsun.


Ingredients:
2 medium sized pears
100 gr shredded coconut (about 1,5 cup)
4 dried figs or apricots (more if you like)
3 tblspns heaping homemade cream cheese
1/2 tspn cinnamon
Instructions:
Grate the pears. Dice figs/apricots or soak them in warm water and puree them. Add coconut, cream cheese and cinnamon and knead the batter for one minute. Cover a 18×18 cm tart mold with a parchment paper. Press the mixture on the mold and bake until golden brown in a pre-heated 150C oven. Enjoy.

 

Comments (2)

  • Merhaba Sıla hanım,

    Sitenizdeki birçok tarifinizinizi denedim, karabuğday ekmeği tarifini sıklıkla yapıyorum. Bugün ilaveten armutlu yaş keki pişirdim. Evde tek armut kaldığından, tarifi yarım ölçü yaptım, hindistan cevizi ölçüsünü yarı yarıya gibi badem ezmesi ile tamamladım. Üzerine de file badem koydum, çok lezzetli oldu. Sadece 150 derece benim fırınımda yeterli olmadı, kalıptan çıkarıp 10 dk daha 180 derecede fırınladım. Lezzetli ve işe yarar tarif paylaşımlarınız için teşekkürler. Yazılarınız için de tabi. Sevgiler.

    Cevapla
    • afiyetler olsun çok sevgiler

      Cevapla

Write a comment