Kuruyemişsiz Paleo Pastalar Sütsüz Vegan Yumurtasız

Kestaneli Yılbaşı Pastası

Geçen yıl yazdığım yılbaşı yazısına baktım. Aynen şöyle yazmışım:

“Evi kötü korkulardan arındırmak için sık sık havalandır.”

Ne yalan söyleyeyim, bu yıl diyabetle daha iyi anlaştığımız, birbirimizi üzmediğimiz bir yıl oldu. Yükselmeler ve düşüşler olmadı mı? Oldu. Ama her zaman dediğim gibi, diyabet ihmale de, çok sıkı fıkı olmaya da gelmiyor. Onu evin bir ferdi kabul edip özen göstermek ama kafayı çok da fazla takmamak gerekiyor.

Kötü korkular ise sinmiş bir defa üzerimize. Evin her metre karesine. Koltuk minderlerinden yastık kılıflarına, duvar diplerine, her köşe bucağa. Düşüncelerimin kumaşından gözlerimin perdelerine.  Havalandırmak fayda ediyor, çok iyi geliyor ama o korkular evin kendine has kokusuna karışmış sanki. Gitmek bilmiyor.

En çok rahat uyku uyuyamamak yoruyor insanı. Uykuyu bir battaniye gibi üzerime çektiğimde alıyorum o kokuyu. Gecenin bir yarısında kan şeker kontrolü için uyanmaya artık alışsam da deliksiz uykularımı hala özlüyorum.

Bu yıl bitkilere, özellikle de “succulent” denilen etli bitkilere merak saldım.  Evim botanik bahçesi gibi oldu. O kadar çok kitap okudum ki sayısını karıştırdım. Kitaplığıma sığıyorum. Öyküler yazdım. Biriktiriyorum. Yeni (çocuk) kitabımı ise neredeyse bitirmek üzereyim. Bedensel açıdan kötü değilim. Ruhsal açıdan ise iyi bir yerdeyim. 2018 yılını dolu dolu geçirdim.

2019, artık gelebilirsin. 


Kestaneli Yılbaşı Pastası

İçindekiler:

500 gr kestane

10 adet çok iri (200 gr) hurma veya 200 gr kuru üzüm

3 çorba kaşığı kakao

1 adet muz

Yapılışı:

1-Kestanelere çizik atıp iyice yumuşayana kadar haşlayın, temizleyip ayıklayın.

2-Hurmaların çekirdeklerini çıkarıp ılık suda bekletin.

3-Kakao, kestane ve hurmaları pürüzsüz olana dek çekin. Ele hafif yapışan sertçe bir hamur elde edin.

4-Hamuru baton şeklinde, pişirme kağıdı ile kaplanmış bir kalıba paylaştırın. Ortasını açıp içine muzu yerleştirin, kapatın.

5-Buzdolabında 2 saat dinlendirin. Süsleyip servis edebilirsiniz.*

 

Notlar: Süsleme amaçlı kozalak ve turna yemişi kullandım. Üzerine süzgeç yardımı ile Hindistan cevizi unu serptim.

Comments (3)

 • Kestane şekeri yükselten hatta şeker hastalarının tüketmemeli gereken besin diye biliyorum oğlum tip 1 bu pasta çok hoşuma gitti sonuçları nasıl

  Cevapla
  • karbonhidrat saydığımız için sorun olmadı

   Cevapla
 • Merhabalar, sitenizi yeni keşfettim ve hayran kaldım.. Ellerinize sağlık… Bir rahatsızlığımız yok bizim çok şükür, bir besine karşı duyarlılığımız ama kızım doğduğundan beri onu olabildiğince şekerden vs. uzak tutmaya çabalıyorum, lakin eşim de tatlı tatlı diye tutturup durduğundan hep alternatif aramak durumunda kalıyorum… Bu tarifi özellikle çok beğendim ama malum mevsim yaz oldu neredeyse; kestane yerine kullanabileceğimiz bir şey var mıdır ?

  Cevapla

Write a comment