Kekler Pastalar Raw Yumurtasız

Balkaymak Pasta


Çocuklarımızın bu kadar üzerine titrerken diğer aile üyelerini ihmal etmek olur mu? Eşim uzun zamandır benden pasta istiyor. Açıkçası o unlu ve rafine şekerli karışımı hazırlamak içimden gelmiyor – sanki adamcağızı ellerimle zehirliyormuş gibi hissediyorum. Tabii bir de o sağlıksız pastayı Bade’den saklama sıkıntısı var. Herhalde o pasta kan şekerini tavan yaptırır! Ve mutlaka ek insülin gerektirir. Gizlice pişirmeyi becersem bile buzdolabında özenle saklaması var. Ben sıkıntıya gelemem gerçekten. Kısacası çözümü gerçek gıdalarla gerçek bir pasta yapmakta buldum. Pasta için gereken ilhamı da takipçilerimden sevgili Cevher Meltem hanımefendiden ve onun harika pastasından aldım. Bu pastanın en büyük özelliği pişirilmesine gerek olmaması.

Ki bu da bence bir avantaj, çünkü gıdalar ısıya maruz kalmadığı için vitamin kaybı olmuyor. Pastadaki bal miktarıyla dilediğiniz gibi oynayabilirsiniz, pastanın arasına koyacağınız taze meyveleri değiştirebilirsiniz. Biz ailecek bu pastayı pek beğendik, dilerim sizler de dener ve beğenirsiniz. Sevgililer Günü’nüz kutlu olsun!


 


İçindekiler:
taban için
– 1 su bardağı tuzsuz yer fıstığı
– 50 gr hindistan cevizi
– 1 tatlı kaşığı tereyağı 
– 1 çorba kaşığı hindistan cevizi sütü
– 2 çorba kaşığı bal veya fazlası
ara malzemesi:
– dilediğiniz kadar muz/tercih edeceğiniz başka bir meyve
kreması için
– 2 olgunlaşmamış muz
– 1 su bardağı ev yapımı kaymak
– 1 çorba kaşığı bal veya fazlası (opsiyonel)
üzeri için
– 1 çorba kaşığı toz antep fıstığı
– 1 tatlı kaşığı bal 
– 1 olgunlaşmamış muz
Yapılışı:
Taban malzemelerini rondodan geçirip püre kıvamına getirin. Pişirme kağıdı ile kaplanmış 10×10 cm kelepçeli kalıbın tabanına yayın. Üzerine taze meyveleri dizin. Krema malzemelerini robotta püre kıvamına getirip meyvelerin üzerine dökün. Üzerini kapatıp buzlukta yarım saat dinlendirdikten sonra en az 4-5 saat buzdolabında bekletin. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyip servis edebilirsiniz. Artan olursa buzdolabında tutmayı unutmayın!


 


 

Comments (7)

 • yer fıstığı yerine başka ne kullanabiliriz…

  Cevapla
  • cevizle güzel olur

   Cevapla
 • Kaymak yerine ?

  Cevapla
  • hindistancevizi kreması – kaju kreması

   Cevapla
 • Muzlar olgunlaşmış olsa ne olur acaba?

  Cevapla
  • olur tabii

   Cevapla
   • Teşekkürler cevabınız için.Bugün deneyeceğim.

    Cevapla

Write a comment