GAPS Kurabiyeler Kuruyemişsiz Paleo Sütsüz Yumurtasız

İncirli Kurabiye

Salgın öncesi hayatımıza dönüyoruz derken kendimizi yeniden evlere kapanmış bulduk. Bade’yi okula gönderip bir yerlerde rahat rahat yazmak ulaşılamaz bir hayal oldu yine. Evde yazmak elbette mümkün ama dikkat dağıtan binlerce şey sayesinde pek kolay bir iş değil. Basit şeylerin özlemini çekiyorum. Loş bir kafenin bir köşesinde anonim olmayı.

Kan şekeri kontrolü pandemi döneminde tam anlamıyla bir kâbusa döndü. İnsülin yetmiyor sanki. Daha fazla ve daha fazla yapıyor, yapıyoruz. Bade’yi sabah yürüyüşlerine çıkarmakta buldum çareyi – ama her çıkışımız bir kavga sebebi olmaya başladı. Üzerine de yürüyüş yapacağım derken bir güzel üşüttüm. İki haftadır toparlayamadım. Fiyasko.

Keşke yaşamak bu kadar zor olmasa diye düşünmüyor değilim. En basit ihtiyaçlardan, özgürce nefes almaktan, korkmadan sosyalleşmekten, rahat rahat çalışabilmekten bile mahrumuz. Öte yandan isyan ettiğim için de suçluluk duyuyorum çünkü yakınlarını kaybeden, büyük ekonomik sıkıntılar çeken, yaşadığı buhrana dayanamayıp intihar eden insanların haberleri geliyor her gün.

Of. Üzerimden fırlatıp atmak istiyorum bu ruh halini. Atıyorum da. Nasıl mı? Hayal kuruyorum elbette! Neden olmasın? Acırım hayal kurmaktan aciz olanın haline! Şimdi gözlerimi kapıyorum ve bundan beş yıl sonrasına gidiyorum: bir yaz akşamüstüne.

Deniz kenarındayım. Ama ne deniz! Batan güneşin rengi geçmiş dalgalara. Tekneler ışıklarını yakıyor. Uzaklarda Yunan adaları görünüyor. Hava ılık. Saçlarım tuzdan katılaşmış. Vücudum sızlıyor güneşten. Her yerim çil olmuş yine. Uzaklardan müzik sesi geliyor. İçeceğimi yudumluyorum. Tatlı, beyaz bir şarap. Yanında balık var, kalamar var, karides var.

“Hatırlıyor musun?” diyor biri. “Nasıl da kapanmıştık evlere?”

“Evet.” diyorum. “Evet. Geçti gitti neyse ki.”

İncirli Glutensiz Rafine Şekersiz Kurabiye

Servis: 16 adet. Tanesi yaklaşık 17 gr kh içerir.

İçindekiler:

150 gr (1,5 su bardağı) çiğ karabuğday unu

20 gr (2 çorba kaşığı) hindistancevizi unu

100 gr tereyağı/ sadeyağ veya hindistancevizi yağı

20 adet (250gr) kuru incir

1 su bardağı su

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Yapılışı:

1.Kuru incirleri küp küp doğrayın ve 1 su bardağı su ile yumuşayıp suyunu çekene dek pişirin. Püre haline getirin. Yarısını iç harcı olarak ayırın.

2.Karabuğday unu, hindistancevizi unu, incir püresi (yarısını ayırmayı unutmayın) ve tereyağını çukur bir kapta karıştırıp yumuşak ve ele yapışmayan bir hamur haline getirin. Buzdolabında yarım saat dinlendirin.

3.Hamuru on altı adet ceviz büyüklüğünde parçaya ayırın. Avucunuzda yuvarlayıp yapışmaz bir yüzeyde elinizle bastırarak incecik açın. Ortasına yarım tatlı kaşığı incir püresi doldurun. Bohça gibi kapatıp uçlarını bastırarak birleştirin.

4.Her bir bohçanın üzerine elinizle bastırın. Kurabiyeleri pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklarla dizin.

5.Önceden ısıtılmış 160 derece fırında yirmi beş dakika pişirin. Ilık servis edebilirsiniz.

Write a comment