Tatlılar

Kırmızı Erikli & Böğürtlenli Crumble Tart

“Anneciğim, yaz bitti mi?” dedi Bade, dudağı titreyerek.  O bile, hem de bu küçücük yaşında, değişimi hissedebiliyor. Sıcağa rağmen esmeye başlayan tuhaf bir rüzgar var, hissedebiliyorum. Sonbaharın yavaş yavaş geldiğini fısıldayan, ensemi ürperten bir rüzgar. Bulutlar çoğaldı bile.  
 
Evimizin bulunduğu yer her zaman çok rüzgarlı olur. Evden Uğultulu Tepeler diye bahseder, dalga geçerim bazen. En sıcak havalarda bile serinlemek mümkündür. Aşkın en gerçek ve karanlık halini anlatır Emily Bronte, Uğultulu Tepeler romanında…Ölümün ötesine gerçek anlamda geçen, birlikte büyüyen Catherine ve Heathcliff’in karanlık aşkının hikayesini… Catherine’in aşkını anlattığı şu sözleri her defasında tüylerimi ürpertir :
 
 
Bunu açıklamam mümkün değil. Ama mutlaka sen ve de herkes insanın kendisi dışında da bir varlığının olduğunu ya da olması gerektiğini düşünüyordur. Sadece bu bedende hapissem, yaradılışımın anlamı ne olabilir? Bu dünyada hangi büyük acıları çektiysem bu acılar Heathcliff’in de acıları oldu. O acıların her birini en başından ver müşahede ettim ve hissettim. Hayatta en büyük düşüncem odur. Yeryüzünde her şey yok olup bir tek o kalsa, ben onda yaşarım. Başka her şey var olmaya devam edip bir tek o yok olsa, bütün evren bana yabancı kalır, sanki artık ben o evrenin bir parçası değilmişim gibi yabancılaşır. Benim Linton’a olan sevgim, ormanda düşen yapraklar gibi. Biliyorum ki kış ağaçları nasıl değiştirirse, zaman da benim sevgimi değiştirecektir. Heathcliff’e olan sevgim ise, bir kaya gibi ebedidir. Ölümsüzdür. Görüşü hoş değildir belki ama gerçektir. Nelly, ben Heathcliff’im. O hep ama hep benim aklımda. İlla keyif verici bir düşünce olarak değil, nasıl ki ben kendimi düşünmekten hep keyif almıyorsam. Ama o sanki benmişim gibi hep aklımda.
 
İşte bu ruh hali içerisinde, hava bir açıp bir kapatır ve rüzgar uğuldarken, bu tartı pişirdim. Sonra da Bade ile birlikte yedik. Ona imreniyorum. İleride bir gün bu romanı okuyacak ve eminim çok beğenecek. Keşke ben de okuduğumu unutsam ve tekrar, en baştan, hiç okumamış gibi okuyabilsem.
İçindekiler:

5 adet kırmızı erik (çekirdeği çıkartılmış, 1 cm kalınlığında doğranmış)
5 adet böğürtlen
2 çorba kaşığı tarçın
4 tepeleme çorba kaşığı hindistan cevizi
5 adet cevizin içi
1 çorba kaşığı tahin
1 çorba kaşığı pekmez
Servis Kreması için
4 tepeleme çorba kaşığı süt kaymağı
1 çorba kaşığı krem peynir
1 çay kaşığı vanilya özütü
1 çorba kaşığı bal veya tercih edeceğiniz başka bir doğal tatlandırıcı
Yapılışı:
18×18 cm seramik tart kalıbınızı pişirme kağıdı ile kaplayın. Erikleri ve böğürtlenleri tarçına bulayıp kalıba yerleştirin. Hindistan cevizi, ceviz, tahin ve pekmezi rondoda bulgur tanesi iriliğinde çekin. Meyvelerin üzerini bu karışım ile kaplayın. Önceden ısıtılmış 150 C fırında üzeri altın rengini alana dek, yaklaşık 45-50 dk pişirin. Krema malzemelerini geniş bir karıştırma kabına alın, yüksek devirde pürüzsüz olana dek çırpın. Crumble ılındığında üzerine döküp ılık servis edin. 

Comments (2)

  • Merhabalar süt kaymağı yerine ne kullanabiliriz.

    Cevapla
    • hindistancevizi kreması veya kaju kreması olabilir

      Cevapla

Write a comment