Yazılar

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Diyabet teşhisi konmadan bir kaç gün önce Bade…tüm kıyafetleri üzerine bol geliyor. 

Gün geçmiyor ki Tip 1 diyabet teşhisi konulmuş bir tanıdığın haberini almayayım. Bu hastalık bir salgın gibi yayılıyor. Belirtileri bilmeniz çok önemli, çünkü erken teşhis gerçek anlamda hayat kurtarıyor. Örneğin Tip 1 Diyabet teşhisi konulmadan önce Bade’de aşağıdaki semptomların tamamını gördük. Akıl edip Google’da “çocuğum sürekli tuvalete gidiyor” aramasını yapmasam diyabetik ketoasidoz yani şeker koması kaçınılmaz olacaktı.Tekrar Mayo Clinic web sitesinden aktarıyorum;

Çocuklarda tip 1 diyabet belirtileri aniden, hatta bir kaç hafta içinde gelişir. 

  • Aşırı susama ve sık tuvalete çıkma. Çocuğunuzun kan dolaşımında aşırı şeker birikir ve dokulardaki sıvıyı emer. Bu çocuğunuzun susamasına sebep olur. Sonuç olarak çocuk çok fazla su içer ve normalden daha fazla idrara çıkar.
  • Aşırı acıkma. Vücuttaki şekeri hücrelere dağıtacak yeterince insülin olmadan çocuğunuzun kas ve organlarına yeterince enerji gitmez. Bu da aşırı acıkmayı tetikler.
  • Kilo kaybı. Normalden daha fazla yemek yemesine rağmen çocuğunuz kilo kaybedecektir – hatta bazen çok hızlı bir şekilde. Enerji olmadan şeker stoğu, kas ve yağ dokuları azalacaktır. Sebebi bilinmeyen kilo kaybı çoğunlukla farkedilen ilk belirtidir.
  • Yorgunluk. Çocuğunuzun hücreleri şekerden mahrum kaldığı için kendini yorgun hissedecektir.
  • Sinirlilik ve alışılmadık davranışlar. Teşhis edilmemiş tip 1 diyabetli çocuklarda huysuzluk ve sinirlilik görülür.
  • Bulanık Görüş. Çocuğunuzun şekeri çok yüksekse gözlerden çekilen sıvı çocuğun odaklanma yetisini etkileyecektir.
  • Mantar Enfeksiyonu. Kızlarda tip 1 diyabet mantar enfeksiyonu gelişmesine sebep olabilir, bebeklerde ise pişik görülebilir.

     


Kaynak : http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-1-diabetes-in-children/basics/symptoms/con-20029197

Write a comment