Atıştırmalıklar Paleo Sütsüz Vegan Yumurtasız

Elma Şekeri

DSC_0088


DSC_0092


Bahsetmiştim: herkes çocuğum okula gitmek istemiyor diye yakınır, ben ise tam tersi. Okula bu kadar mı meraklı olur bir çocuk…Hasta olduğu zamanlarda okula gitmek için ağlayarak yalvarıyor. Bazen nasıl üzülüyorum anlatamam. Neden mi ? Annelik evhamları işte… Acaba evde mutsuz mu ? Benimle vakit geçirmeyi sevmiyor mu ?

Değil elbette, sadece biraz fazla sosyal bir çocuk. Ben evde onu özlerken hain kız okulda gününü gün ediyor.  Hatırlıyorum da okulu kırıp evde kalmak için kaç tane takla atardım. İnsanın evi gibisi mi var?

Geçtiğimiz Cuma günü Bade ve sınıf arkadaşlarının ay sonu sunumu vardı. Geçtiğimiz ay neler öğrendiler, neler yaptılarsa okul veliler için minik slayt gösterileri hazırlamış. Çocuklar bir de gösteri yaptılar: Bade’nin arkadaşlarından biri ayın ünlüsü Barış Manço kılığına girdi ve Adam Olacak Çocuk programını canlandırdılar. Bazı çocuklar büyük bir özgüvenle ezberledikleri şarkıları söylediler, bazıları da utanıp sandalyelerine geri döndüler. Bade ne yapacak diye merakla beklerken bizimki sanki yıllardır sahneye çıkıyormuş gibi büyük bir rahatlıkla yerinden fırladı ve kendi uydurduğu, ehem pardon, bestelediği “Papatya Çok Güzel Bir Çiçek Türüdür” isimli şarkısını bağıra bağıra seslendirdi. İleride şantaj yapmak için videoya almayı ihmal etmedim tabii. Gülmekten yerlere yattık.

Ebeveyn olmanın en güzel yanlarından beri inanılmaz eğlenceli bir iş olması. Her gün, ama her gün çok komik şeyler oluyor. Hangi birisini anlatayım şaşırıyorum.

Mesela geçen gün Bade yanıma geldi ve ismini değiştirmek istediğini söyledi. Aslında çocuk da haklı, kendi ismimizi seçme şansımız olmalı şu hayatta, sonuçta o isimle ömrümüzce yaşayacak olan biziz. Tekrar doğsam Sıla adını seçmezdim ki! Neyse konuya döneyim,

“Olur kızım.” dedim. “Yeni adın ne olacak?”

“Belin olacak.”

Belin, geçen sene Bade’nin gittiği okuldaki bir kızcağızın adıydı. Çok uysal, tatlı bir kızdı ve sınıftaki diğer kızların hepsi onunla oyun oynamak için yarış halindeydi. Belin’in en önemli özelliği çok uzun saçları olmasıydı.

“Tamam.” dedim “Peki Belin isminin anlamını biliyor musun?”

“Evet anne! Uzun saçlı demek.”

“…”

Kıssadan hisse, Bade bu aralar uzun saçlara ayrı bir takmış vaziyette. İşin ilginç tarafı ismini Bade koymasaydım Belin koyacaktım. Çocuğun içine mi doğdu, nedir.

Tarife gelirsek: Elma şekeri tarifi kitaptan son anda çıkardığım bir tarif. Yazık olmasın diye burada yayınlayayım dedim. Basit, pratik ve lezzetli oldu. Koskoca kadın, utanmadan oturdum ben de neşeli neşeli yedim.


DSC_0080


DSC_0072


DSC_0079


Rafine Şekersiz Elma Şekeri

Hazırlık süresi: 30 dk

Servis: 4 adet

İçindekiler:

Elma şekeri için

4 adet Amasya elması

80-100 gr bitter çikolata (ev yapımı için ltf hindistancevizi yağı kullanınız – tarifi burada) *

Üzerini kaplamak için

Hindistan cevizi & dövülmüş yer fıstığı

Yapılışı:

1-Elmaları yıkayıp kurulayın, her birinin ortasına birer tahta çubuk geçirin.

2-Çikolatayı benmari usulü eritin, elmaları çikolataya bulayın. Mutfak fırçası kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

3-Çikolataya bulanmış elmaları bekletmeden Hindistan cevizi ve yer fıstığına bulayın. Oda ısısında yarım saat bekletip servis edebilirsiniz.

*Bu tarifi tereyağı ile yapılan çikolata tarifim ile denedim ama çikolata elmanın üzerinden akıp gitti. Bu yüzden yukarıda belirtilen ev yapımı çikolatanın hindistancevizi yağı ile yapılan versiyonunu kullanınız.

Write a comment