İçecekler Paleo Sütsüz Vegan Yumurtasız

Sıcak Çikolata

DSC_0b102


Buz gibi kış günlerinde sıcacık çikolata içmeye bayılırım. Artık içindekiler bölümüne dikkat ettiğim için hazır sıcak çikolatalar  hatta dışarıdan alınan çikolatalardan bile çekiniyorum. Genellikle hepsinde bulunan glikoz şurubu ve soya lesitini ismi verilen madde tüylerimi ürpertiyor. 

Geçen gün kaju sütü yaptığımda, neden olmasın diye düşündüm. Sıcak çikolata içmenin kazeinsiz, sağlıklı ve enfes bir yolu olamaz mıydı? Sloganımı biliyorsunuz: başka bir yol her zaman vardır!

Sıcak Çikolata

Hazırlık Süresi: 15 dk

Servis: 2 porsiyon

İçindekiler:

500 ml ev yapımı kaju sütü (fındık/badem/hindistan cevizi sütü ile de olur bkz. tarif listesi)

140 gr ev yapımı klasik bitter çikolata ( Tarifi burada bulabilirsiniz, bu tarifteki ölçülerden halihazırda yaklaşık 140 gr çikolata çıkıyor  ) 

2 adet çubuk tarçın

1 adet küçük acı kırmızı biber ( İsteğe bağlı ancak tavsiye edilir. Ben fotoğrafta görülen küçük kurutulmuş kırmızı biberden bir adet kullandım. Feci acı çıktı.)

Yapılışı:

1-Derin bir tencerede kaju sütünü ısıtın, içine çikolataları ekleyip çırpma teli ile sürekli çırparak ve karıştırarak eritin.

2-Acı biberi kıyın, tarçın çubukları ile birlikte sıcak çikolata karışımına ekleyin. Kapağını kapatıp çok kısık ateşte 1-2 dk bekleterek aromasının süte geçmesini sağlayın.

3-Çırpma teli ile bolca köpürterek 2 dk daha çırpın. Süzün, sıcak servis edin.


 

DSC_00n76

 

Comments (2)

  • acı biber niye çok merak ettim tatlı tadını kırması içinmi

    Cevapla
    • acı biberli çikolata çok rafine bir lezzettir 🙂

      Cevapla

Write a comment