Pastalar Tatlılar Yumurtasız

Yılbaşı Pastası

[cml_media_alt id='3661']DSC_0001-4[/cml_media_alt]


 

 Neresinden bakarsam bakayım 2015 güzel bir yıl oldu. Hayallerimin gerçek olduğu, asla unutmayacağım “o” yıl oldu. Geçtiğimiz Aralık ayında hayatımın bu kadar değişeceğini tahmin bile edemezdim.
Şimdi ilk yazılarıma bakıyorum da kendimi, tariflerimi, hatta fotoğraflarımı nasıl geliştirdiğimi fark ettikçe gülümsüyorum. 2015 yılını şöyle tekrar bir gözden geçiriyorum ve aklıma sadece güzel anılar geliyor.
2015 yılının bana verdiği en önemli ders insanın sevdiği işi yapmasının mutluluğunun anahtarı olduğunu anlamam oldu. Klişe, evet. Ama doğruymuş!
Diğer bir ders ise sabırdı. Sabretmeyi hala hiç beceremesem de çok yol kat ettiğime inanıyorum. Dilimin ucuna gelen her şeyi söylememek,  beklemek, kendime hakim olmak, nezaketin insan ilişkileri üzerindeki inanılmaz gücünü keşfetmek olgunlaşmamı sağladı.
Kendimi işe yaramaz hissettiğim günlerden sonra bir anda bir çok insanın hayatına dokunuyor olmak, hiç tanımadığım insanlardan teşekkür duymak, onlardan dua almak beni değiştirdi.
Hem de ne değiştirdi.
Şükran, minnettarlık, heyecan, mutluluk doluyum. Üzüntülü, sıkıntılı, endişeli, uykusuz günler olacak belki, biliyorum. Alışığım ben.
Ama 2016, senin için gerçekten de hazırım.

[cml_media_alt id='3662']DSC_0006-4[/cml_media_alt]


[cml_media_alt id='3663']DSC_0022-4[/cml_media_alt]


 

Bu tarifi yılbaşı gecesi için yapmayı planlıyorum. Servis etmeden önce iyice dondurmayı, zira çabuk eriyen bir pasta olduğunu unutmayınız.

Muzlu Kremalı Pasta
Hazırlık Süresi: 30 dk
Servis: 6 porsiyon
İçindekiler:
Tabanı için
3 adet iri yerli muz
1 su bardağı (75 gr) toz h.cevizi
Orta kat için
½ su bardağı (100 gr) süt kaymağı
½ su bardağı (100 gr) ev yapımı krem peynir (tarifi burada)
2 çorba kaşığı (40 gr) bal
1 çay kaşığı vanilya özütü
Üzeri için
Sütlü Çikolata Sosu (tarifi burada)
Nar taneleri
Yapılışı:
1-Muzları çatal ile iyice ezin, Hindistan cevizini ekleyip bir kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Karışımı 16×16 cm ölçülerinde kare şeklinde borcam bir kalıba bastırarak yayın.
2-Süt kaymağı, krem peynir, bal ve vanilya özütünü pürüzsüz kıvama gelene dek çırpın. Muzlu pasta tabanının üzerine dökün. Buzlukta 1 saat dinlendirin.
3-Sütlü çikolata sosunu talimatlara göre hazırlayın, pastanın üzerine dökün. Buzlukta 2 saat dinlendirin. Dilimleyip süsleyin, servis edin.
Notlar:
*Kullandığım yerli muzlar oldukça iriydi, bu sebeple küçük yerli muzlardan kullanacaksanız miktarını 3 yerine 4 olarak kabul ediniz.
*Kare yerine daire şeklinde bir kalıp da kullanabilirsiniz.
*Bu tarifte inek sütü yerine daha yoğun olan manda sütü kaymağını kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır. İnek sütü alerjisi olanlar krema niyetine keçi sütü kaymağı/peyniri veya hindistan cevizi kreması kullanabilirler.
*Kakao yerine keçiboynuzu tozu, tereyağı yerine hindistan cevizi yağı kullanılabilir.
*Bal yerine hurma şerbeti kullanılabilir.
 
 

Write a comment