GAPS Paleo Sütsüz Yemekler

Brokoli Coleslaw Salatası

 

DSC_0n339


Dr Ümit Aktaş brokoliyi çiğ olarak tüketmemizi öneriyor. Çünkü brokoli kanserli hücreleri öldüren sulforafan isimli bir madde içeriyor. Brokoli piştiğinde ise içindeki sulforafan miktarı azalıyor. 

Ben brokoliyi çok sevdiğim için her türlü yerim ama pişmiş brokoli sevmiyorsanız bu iki seçenek arasındaki tat farkının gerçekten inanılmaz olduğunu söylemeliyim. Eğer brokoliyi çiğ tüketmekte zorlanıyorsanız bu tarifi denemenizi öneririm. İçindekiler eğer lahana ile yapılan coleslaw salatasına alışkın değilseniz size biraz ilginç gelebilir, ancak sonucun enfes olduğunu size garanti ederim. Brokoliye has o koku yok bir kere. Böyle çıtır çıtır, hafif ekşimsi –tatlımsı, doyurucu mükemmel bir lezzet. 

Bu tarifi yıllar önce arkadaşım Lisa’dan öğrenmiştim. Yemek konusunda oldukça seçici olan anneannem bu salatayı çok sevdiği için ona sık sık sürpriz olarak hazırlardım. Sizlerle paylaşmak da bugüne kısmetmiş. 

Salatanın içeriğinde Pr Dr Ahmet Aydın’ın tam bir şifa kaynağı olarak bahsettiği bal ve soğan bile var. Yani bir taşla bir çok kuş vuruyoruz.


DSC_03m51

 


Brokoli Coleslaw Salatası

Yapılış Süresi: 30 dk

Servis : 6 porsiyon

İçindekiler:

1 ufak boy çiğ brokoli

8 çorba kaşığı ev yapımı mayonez (tarifi burada)

2 çay kaşığı ince rendelenmiş soğan (püre)

1 tatlı kaşığı bal

4-5 çorba kaşığı ayçekirdeği içi

2-3 çorba kaşığı kuru üzüm veya ince kıyılmış kuru erik

Yapılışı:

1-Brokoliyi yıkayın, odunsu kısmını kesip ince saplarını ve çiçeklerini çok iyi yıkayın. Süzün.

2-Tamamını ince ince kıyın.

3-Talimatlara göre hazırlanmış mayonezi küçük bir kapta soğan ve bal ile karıştırın. Bu sosu brokolilere ekleyip tahta bir kaşık yardımı ile iyice karışmasını sağlayın. Kuru üzüm ve ayçekirdeklerini karışıma ekleyin, tekrar karıştırıp hemen servis edin.


 

 

 

Write a comment