GAPS Paleo Raw Sütsüz Tatlılar Vegan Yumurtasız

Çilekli Limonlu Tart

 


DSC_0010


DSC_0007


Bundan 1,5 sene önce kim derdi ki Bim’de çiğ kaju fıstığı bulunacağını? Kim Migros’ta Karakılçık buğdayı, Chia tohumu satılacağını tahmin edebilirdi? Gözlerim yaşarıyor gerçekten! Bu gelişmeler yavaş olsa da yine de oluyor. Sebebi ise bizleriz. Bize sunulana dur demeyi, başka alternatifler aramayı seçen bizler. Arz ve talep meselesi. Eğer siz katkı maddelerinden rahatsız olmuyor, genetiği ile oynanmış gıdaları tüketmekte sakınca görmüyorsanız gıda endüstrisi de sizlere bunları sunmakta sakınca görmeyecektir.

Eğer mutfakta vakit geçirmekten hoşlanmıyor ve kolay olanı tercih etmeyi uygun buluyorsanız elbette gıda endüstrisi sizin yerinize evinize eleman yollayıp çocuğunuza kek, çikolata da yapmayacaktır. En ucuz, en pratik, en doğallıktan uzak malzemelerde hazırladığı ürünleri en kolay alabileceğiniz yerlere ulaştıracaktır.

Özellikle bahçede, parkta oynayan çocukların ellerine tutuşturulan bu tür gıdalar maalesef benim çocuğum gibi özel beslenmesi gereken çocuklar için fena halde özendirici oluyor. Havalar ısındı tabii, biz de mümkün oldukça dışarıdayız. Ufacık bir parçadan bir şey olmaz, bir kerelik yesin, çocuk özeniyor işte, ay hiç mi yemeyecekler havada uçuşuyor ama ipin ucu kaçtığında doğru yola dönmek zor oluyor.

Bade’ye de anlatıyorum, özellikle de arkadaşlarında gördüğü süt dilimi, çubuk kraker, cips, ayıcıklı kek vs diye tutturduğu zamanlarda. Hem de sağlıksız olduğunu çok iyi bilmesine rağmen tutturması çok yıpratıcı oluyor. Görmesin, yemesin diye çocuğu eve kapatamam ki.

“Kızım” diyorum, “Biliyorum istiyorsun ama bunun içinde çok zararlı şeyler var. Bunları yapıp satan amcalar çocukları düşünmüyor, sadece para kazanmayı düşünüyor. “

“Ama anneciğim bu seferlik lütfeen.”

Bu arada bu tartlar o kadar güzel oldu ki anlatamam. Ekşi-tatlı şeylere oldum olası bayılırım zaten.


DSC_0017


DSC_0011


DSC_0005


 

Çilekli Limonlu Tart

Hazırlık Süresi:20 dk

Servis: 6 adet

İçindekiler:

Tabanı için

50 gr (2/3 su bardağı) çiğ veya hafifçe kavrulmuş fındık

50 gr (2/3 su bardağı) kuru h.cevizi

½ limonun suyu

5 adet hurma (40 gr)

Kreması için

2 tepeleme çorba kaşığı (60 gr) süt kaymağı  veya sütsüz alternatifi kaju kreması

4-5 adet orta boy çilek

Üzeri için

4-5 adet orta boy çilek

¼ su bardağı içme suyu

2 çorba kaşığı Chia tohumu

Yapılışı:

1-Hurmaların çekirdeklerini çıkartın. Diğer taban malzemeleri ile birlikte mutfak robotunuzda macun kıvamına gelene dek çekin.

2-Taban hamurunu muffin kağıdı ile kaplanmış muffin kalıplarına parmaklarınızla bastırarak paylaştırın.

3-Kremayı hazırlamak için mutfak robotunuzda süt kaymağı ve çilekleri pürüzsüz olana dek çekin. Tabanların üzerine dökerek paylaştırın. Üzerini çilek dilimleri ile süsleyin.

4-İçme suyuna chia tohumlarını ekleyin, yarım saat buzdolabında bekletin. Jöle kıvamına gelince tartların üzerine sürün. Buzdolabında 1 saat bekletip servis edebilirsiniz.

Notlar: Süt kaymağı yerine mascarpone peyniri veya hindistan cevizi ya da kaju kreması kullanabilirsiniz.

Write a comment