Atıştırmalıklar GAPS Raw Sütsüz Vegan Yumurtasız

Fıstıklı Hindistan Cevizli Nuga Bar

Yağmurlu bir Pazartesi sabahından günaydın! Bu sabah, eskiden, yani çalıştığım zamanlarda Pazartesi sabahlarından nasıl da nefret ettiğimi hatırladım. Çalışan ve çalışmayı seven bayanlara gerçekten çok derin bir saygı duyuyorum. İşi ve aileyi dengeleyebilmelerine hayran oluyorum. Ben başaramadım. Çıldırdım, dayanamadım, resmen hasta oldum. Ama zaten ben hiç bir zaman özel sektöre uygun birisi olamadım. Her zaman fazla hassas biri oldum. İşinizde mutsuzsanız eğer, bu en çok aileye yansıyor. Sinirli ve yıpratıcı oluyorsunuz. Özellikle sabahın altısında işe gitmemeniz için çığlık çığlığa ağlayan küçücük bir çocuğunuz varsa. 

İşte o çığlık çığlığa ağlayan bebek artık iyice büyümeye başladı. Artık bebek bezi kullanmıyor, arada ufak kazalar olsa da Badeciğim kendisiyle gurur duyuyor. Lazımlığı “Ayı Bobo” bile artık istenmeyenler arasında. Eh, böyle güzel davranışların bir ödülü olmalı öyle değil mi? Ödülün adı da Fıstıklı Hindistan Cevizli Nuga Bar. Uyarıyorum : fazla lezzetli oldu. Bade ilk ısırıktan sonra beni alkışladı:) İşte tarifi…
İçindekiler :
– 1 su bardağı ayıklanmış tuzsuz yer fıstığı
– 100 gr hindistan cevizi
– 1 tatlı kaşığı hindistancevizi yağı veya tereyağı
– 4 adet hurma (daha tatlı sevenler miktarını artırabilir)
– 1 çorba kaşığı kuru üzüm
– 1 çimdik limon kabuğu rendesi
– 1 büyük boy fazla olgunlaşmamış muz
Yapılışı:
Tüm malzemeler iyice birbirine karışana dek mutfak robotundan geçirin. Tercih ettiğiniz bir kalıba bastırarak yayın ve bir gece dolapta bekletin. İstediğiniz şekilde dilimleyip yiyebilirsiniz. Ben kare bir kalıp kullandım. Bu ölçüyle tam 6 ufak kare dilim çıktı. Hamur top şeklinde yuvarlanıp hindistan cevizine bulanarak da servis edilebilir. Buzdolabında tutmayı ve en kısa sürede tüketmeyi ihmal etmeyin! Çünkü benim nuga barlarım koruyucu içermez:)

Comments (4)

 • Tariflerde neden olgunlaşmamış muz kullanıyorsunuz

  Cevapla
  • tadını daha çok seviyorum, içindeki şeker oranı da daha az

   Cevapla
 • Merhaba, ben bir çocuk hekimiyim ve sayfanızı takip ediyorum yalnızca diyet yapan hastalarımız için değil sağlıklı birer yetişkin olmalarını arzu ettiğimiz tüm çocuklar için gerekli tarifler içeriyor.. aslında bilinenin aslına olgun meyveler daha az nişasta içerirler yani muzların kahverengi lekeler içerenleri iyi bir seçenek:))

  Cevapla
  • merhaba çok teşekkürler 🙂 ben çok olgun meyveleri pek sevmiyorum aslında gerçek sebebi bu :)))

   Cevapla

Write a comment