GAPS Kuruyemişsiz Paleo Raw Sütsüz Tatlılar Vegan Yumurtasız

Kaymaklı Dondurma


Yaz bugün kendini iyice hissettirdi. Böylece dondurmanın da vakti gelmiş oldu. Gerçi bildiğiniz üzere dondurmanın benim için belirli bir vakti yok. Her neyse, eşim dün akşam yaklaşık 4 litre çiğ keçi sütü getirmiş. Hemen sütü kaynatıp soğuttum ve dolaba koydum. Böylece sabah mis gibi ve koyu bir keçi sütü kaymağı elde etmiş oldum. Sütün kendisini de hemen kefir ve yoğurt yapmak için kullandım. Yoğurdum çoktan hazır ama kefir için elbette bir süre daha beklemek lazım. Bence keçi sütü gibi faydalı, anne sütüne en yakın olarak bilinen bir sütü en iyi bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Kalan kaymakla da dondurma yapmak aklıma geldi. İyi ki de geldi. O kadar lezzetliydi ki fotoğrafları çekerken kendime pek hakim olamadım.
İçindekiler:
2 adet orta boy muz (buzlukta en az 3 saat dondurulmuş)
3 çorba kaşığı ev yapımı kaymak (keçi veya inek sütünden olabilir) veya kazeinsiz alternatif için hindistan cevizi kreması
1-2 damla vanilya özütü (isteğe bağlı)
Yapılışı:

Hepsini mutfak robotundan geçirin, hemen afiyetle tüketin!


 


 

Comments (4)

 • Sıla Hanım, tarif için teşekkür ederim hem çok pratik hem çok lezzetli. İlk denemede 3 saat bekledik çok güzel oldu. 2. denemede tadını bildiğimiz için leyluş bekleyemedi 🙂 lezzetli oldu ama dondurma olmadı 😉 tekrar yaptığımda muzları haber vermeden atmak en iyi çözüm olacak.

  Cevapla
  • puding olmuş sizin 🙂 afiyet olsun

   Cevapla
 • Tadı o kadar güzeldi ki… Anlatamam. Tarif için Teşekkür ederim. ♡

  Cevapla
  • afiyetle 🙂

   Cevapla

Write a comment