GAPS Kahvaltılıklar Kekler Ketojenik Kuruyemişsiz Paleo Sütsüz

Tarçınlı Muffin Çörek


Dün parkta kızım kendinden 3-4 yaş büyük bir kızın elinde renkli bir top gördü. Sonra kıza yaklaştı ve “Ben de seninle oynayabilir miyim?” diye sordu. Kız ona küçümseyici bir bakış attı ve “Hayır!” dedi. Bade’nin hemen kaşları çatıldı, dudakları titredi ve gözlerinden yaşlar akmaya başladı. Hiç böyle bir yanıt beklememişti çünkü o asla kimseye böyle bir yanıt vermezdi. Kızın elbette umurunda bile değildi. Yürüdü gitti. Bade’de bir anda boşalan salıncağı görüp kızı unuttu ve neşeyle koşmaya başladı. Ama benim kalbimin ortasına ağır bir taş koydular sanki. Düşündüm. Neden bazı çocukların bu kadar acımasız olduğunu düşündüm. Sonra da Bade’yi salıncakta sallarken kızımın kalbini kıran küçük kızın annesine güneş gözlüklerimin arkasından bir göz attım.

 
Anne çimenlere oturmuş ay çekirdeği yiyordu, ve çimenler ay çekirdeği çöpleri ile kaplanmıştı. Bir süre sonra avazı çıktığı kadar kızına (tek başına bisiklete binen ve elbette bisikletten düşüp ağlamaya başlayan) yaklaşık bir buçuk yaşlarındaki küçük erkek kardeşine bakmasını, yoksa onu geberteceğini haykırdı. Küçük kıza olan hislerim bir anda acımaya dönüştü. Küçük zalim kızın önündeki tek rol modeli elbette annesiydi. Annesini ise izlemek bile başlı başına bir zulümdü. O an Bade’ye sinirli davrandığım her bir an için pişmanlık, ama en azından böyle bir kadın olmadığım için de garip bir rahatlama hissettim. 
Çimenlerdeki ay çekirdekleri beni motive mi etti ne…İşte ay çekirdekli, değişik bir tarif. 
İçindekiler: (3 büyük çörek için)
1 su bardağı iç ay çekirdeği
2 yumurta
1 tepeleme çorba kaşığı tarçın
1 tepeleme çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu
1 tepeleme çorba kaşığı mavi haşhaş tohumu
1 çorba kaşığı ev yapımı elma sirkesi
1 çay kaşığı tepeleme karbonat
1 çorba kaşığı keçiboynuzu pekmezi
Yapılışı:
Yumurtaları çırpın, haşhaş tohumu dışındaki malzemelerin tamamını ekleyin ve yapışkan bir hamur haline gelene dek mutfak robotundan geçirin. Haşhaş tohumlarını ekleyin, kaşıkla karıştırın, hamuru muffin kalıplarına paylaştırıp önceden ısıtılmış 170 C fırında 30 dk pişirin.


 

 

Comments (2)

  • Iyi gunler dilerim Sıla Hanım. Tariflerinizdeki aycekirdegi ölçüsünü hic tutturamadım cunku kavrulmamis ta olsa cekirdeklerimizi çitleyip yemeden biriktirmek en azindan bizim icin pek mumkun olmuyor. Siz hazır cekirdek iclerinden kullaniyor olamazsınız diye düşündüm. Cunku hem kavrulmus hem de tuzlanmış olarak satiliyorlar. Yanlis miyim? Bu durumda 1 su bardagini nasil dolduruyorsunuz acaba?

    Cevapla
    • Merhaba, kuruyemişçimde satılıyor

      Cevapla

Write a comment