GAPS Ketojenik Kuruyemişsiz Mezeler Paleo Sütsüz Vegan Yemekler Yumurtasız

Zeytinyağlı Taze Fasulye


Bu mevsimde sıcak yemek çok fazla yenmediği için benim dolabımda mutlaka bir zeytinyağlı bulunur. Övünmek gibi olmasın, çok güzel zeytinyağlı yemekler yaparım.

Taze fasulyenin yeri ise bende ayrıdır. Etlisinden nefret etmeme rağmen zeytinyağlısına bayılırım. Hatırlıyorum: ilk defa taze fasulye yaptığımda on üç – on dört yaşlarında olmalıydım. Evdekilerin oturup bir tencere yemeği yediklerini hatırlıyorum. Zeytinyağlı yemeklerde hafif şekerli bir tat olması bence şarttır. İşin sırrıdır, püf noktasıdır. Toz şeker kullanmıyorsanız da zeytinyağlılara atılan küp şekerlere doğal alternatifler arıyor olabilirsiniz.

Bu yazının konusu aslında zeytinyağlılardan çok elma suyu konsantresi, ben bu elma suyu konsantresini bildiğimiz elma suyu zannettiğim için denemeye pek yanaşmıyordum. Okuyucularım önerdiği için de denemeye karar verdim. Meğer iş öyle sandığım gibi değilmiş. Elma suyu konsantresi bildiğiniz bal kıvamında renksiz, kokusuz bir şeker alternatifi.

Elma suyu konsantresini çok beğenmekle birlikte okuyucularımdan gelen uyarıları da dikkate almam gerekiyor. Özellikle saf früktoz yani meyve şekeri olması ve früktozun karaciğer üzerindeki etkileri yüzünden nadiren ve çok ölçülü kullanmamız gerektiğinin altını çizmek gerekiyor. Piyasada şu ana kadar bildiğim ve denediğim iki marka var. Secret Farm ve Doal Meyveden Şeker.

Elma suyu konsantresini en ölçülü kullanabileceğim yerin de zeytinyağlılar olması ne tesadüf 🙂

Zeytinyağlı Taze Fasulye

Hazırlık Süresi: 15 dk

Pişirme Süresi: 40 dk

 

İçindekiler:

½ kg ayıklanmış taze fasulye

1 su bardağı domates rendesi*

1 büyük boy beyaz soğan

Kaya tuzu

1 çorba kaşığı elma suyu konsantresi

Pişirmek için zeytinyağı

1 su bardağı sıcak içme suyu

Yapılışı:

1-Soğanları küp küp doğrayın, zeytinyağında saydam hale gelene dek pişirin.

2-Ayıklanıp temizlenmiş fasulyeleri soğanların üzerine ekleyin, üzerine domates rendesi, kaya tuzu ve elma suyu konsantresini de ekleyin.

3-Kapağını kapatıp kısık ateşte suyunu salana dek pişirin, suyunu ekleyin.

4-Suyunu çekene dek kısık ateşte pişirin. Soğutun. Servis edin.

 

Notlar:

*Ben kışlık hazırlanmış domates sosumdan kullandım.


 

Comments (2)

  • Merhaba, geçen gün bende marketten Doal Meyveden Şeker ürününü aldım denemek için. Sizinde konuyla ilgili görüşünüzü merak ediyordum bu tarifi gördüm. Anladığım kadarıyla kek vb hamurişi tarifler için hurma suyunu tercih ediyor ve öneriyorsunuz.
    Sevgiler,

    Cevapla
    • hurma suyunu tercih ediyorum evet,

      Cevapla

Write a comment