AIP Ezmeler&Soslar GAPS Ketojenik Paleo Raw Sütsüz Temel Tarifler Vegan Yumurtasız

Hindistan Cevizi Kreması


Geçen gün markette hazır paketli Hindistancevizi kreması gördüm. İçindekilere bir bakayım dedim maşallah paketin içine bir beni koymamışlar. Yazılarımda çok sık bahsettiğim, bu aralar da çok sık kullandığım bir şey olduğu için Hindistancevizi Kreması tarifini bloğa koymadan olmaz diye düşündüm ve yayınlamaya karar verdim.

 

Hindistancevizi kreması elde etmenin birden fazla yöntemi olduğu için sırasıyla hepsinden bahsedeyim:

 

1-İlk ve en pratik olanı Metro gibi büyük marketlerden konserve/karton kutularda satılan tam yağlı hindistancevizi sütlerinden almak. Sonrasında kutuyu çalkalamadan bir gece buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Kutunun üzerine çıkan katılaşmış krema katmanı kullanıma hemen hazır olmuş oluyor. Bu kadar basit, ancak aldığınız sütün katkısız olduğundan emin olmakta fayda var. Bazı markalar çok fazla katkı maddesi içeriyor maalesef.

 

2-İkinci yöntemimiz ise hindistancevizi meyvesi satın alınarak yapılan krema. Hindistancevizinin tepesindeki üç delikten biri diğer ikisinden daha kolay açılır. Tirbuşon ile kolayca delip içindeki suyu ayırın. Sonra meyveyi buzlukta bir gece bekletin. Ertesi gün donmuş olan meyvenizi bir poşete koyup hızlıca yere çarpın (Yerler seramikse aman dikkat, feci zarar veriyorlar: tecrübe ile sabittir.). Meyve anında paramparça olacaktır. Meyve kısmını dış kabuğundan dikkatlice ayırın ve rendeleyin.

 

Rendelenen taze meyveden -İçecekler bölümündeki- Hindistancevizi Sütü yapın. Sütü buzdolabında iyice soğuttuğunuzda yağlı katmanın ayrışıp üste çıktığını göreceksiniz. Bu yağlı kremayı altta kalan sıvıdan bir kaşık yardımıyla dikkatlice ayırın. Kremanız hazır. İlk seçenekteki krema kadar katı olmuyor ama iş görüyor.

 

“Genç” hindistancevizlerini püre haline getirerek yapılan bir yöntem daha var, ancak bizde bu “genç” meyveleri bulmak çok zor, bulsanız bile fiyatları çok uçuk. O yüzden bu yöntemi es geçiyorum.

 

3-Üçüncü ve son yöntem ise kremadan çok bir tür enfes hindistancevizi ezmesi elde etmenize yarar. Bu ezme bildiğimiz marketlerde satılan kuru hindistancevizi rendesi kahve değirmeni/mutfak robotunda sıvılaşana dek çekerek elde edilir. Ancak her robotta yapılması mümkün olmaz, herkese kısmet olmaz. Oturduğunuz semtin denizden yüksekliğine ve havanın ısısına kadar bir çok faktörden etkilenir. Kıvam vermek için biraz hindistancevizi yağı eklemek gerekebilir. Hindistancevizi unu yapmaya çalışırken kazara hindistancevizi ezmesi elde eden çok fazla okuyucum olduğunu da ayrıca belirteyim.

 

-Peki Hindistancevizi kremasını nerede kullanabiliriz ?

 

İnek/manda vs sütünden elde edilen krema ve kaymak kullanılan tüm tariflerimde kullanabilirsiniz. Hindistancevizi ezmesini de pasta veya bisküvi kreması olarak kullanabilir, beyaz çikolata yapabilir, tatlı, ev yapımı nutella ve puding yapabilir veya direkt kaşıklayarak da yiyebilirsiniz.

 

Kaynak : thespunkycoconut.com/

Comments (3)

 • 2. yöntemle elde edilen krema kaç gün saklanır dolapta acaba?

  Cevapla
  • emin değilim maalesef

   Cevapla
  • buzdolabına koyulursa 2 3 gün gider

   Cevapla

Write a comment