AIP GAPS Ketojenik Paleo Sütsüz Temel Tarifler Vegan Yumurtasız

Hindistan Cevizi Unu Yapımı

 

 


DSC_01191


Hindistan cevizi bildiğiniz gibi en çok kullandığım malzemelerden biri. Bol lif içeriği, düşük karbonhidrat oranı, kan şekeri dostu olması ve çok sevdiğimiz aroması sayesinde vazgeçilmezimiz olmuş durumda. En sevdiğim özelliklerinden biri de un haline getirilebilmesi. Yurt dışında hazır olarak satılıyor ancak maalesef henüz Türkiye’ye gelmedi. Bu sebeple kendi hindistan cevizi unumu kendim yapıyorum. Nasıl yaptığım konusunda da çok soru geliyor. Bu sebeple bu yazıyı yazmak artık kaçınılmaz oldu.

Taze hindistan cevizini rendeleyip fırında kurutarak da un elde edebilirsiniz, ancak  bu yöntem epey zahmetli. Bu yüzden tatlılara serpilen bildiğiniz toz hindistan cevizi de işinizi görecektir.

Bir diğer ihtiyacınız olan ise motoru kuvvetli, bıçakları keskin bir mutfak robotu veya kahve değirmeni. Ben kahve değirmeni kullanıyorum.

Bir sonraki adım ise mutfak robotunuza/kahve değirmeninize dilediğiniz kadar toz hindistan cevizi ekleyerek onu un gibi olana dek çekmek olacaktır. Fazla çekerseniz sıvıya dönüşecek ve enfes bir ezme/krema olacaktır. Eğer süt alerjiniz var ise bu krema benim tariflerde sıkça kullandığım süt kaymağına iyi bir alternatif olacaktır.

Hindistan cevizi unu sıvıyı iyi çeker, ancak pek tutucu özelliği yoktur. Bu sebeple tek başına kullanıldığında kurabiye/kek gibi tatlıların kuru, yavan olmasına ve hatta çoğunlukla dağılmasına sebep olabilir. Bu sebeple en iyi arkadaşları badem/fındık/kaju/ay çekirdeği/keten tohumu unlarından biri ona mümkünse eşlik etmelidir.


 

Comments (10)

 • Merhaba
  Hangi kahve degirmenini kullanıyorsunuz. Bende almak istiyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • merhaba, sık sorulan sorular bölümüne göz atmanızı rica edeceğim. sevgilerimle

   Cevapla
 • Merhaba, taze Hindistan cevizini nasıl kırıyorsunuz?

  Cevapla
  • tepesindeki üç delikten biri kolayca deliniyor, tirbuşonla delin, suyunu alın. Sonra buzlukta bir gece bekletin, bir poşete koyup yere hızla çarpın 🙂

   Cevapla
 • Size acil ulaşmam lazım bitirme tezi icin un gerekiyor bana ulaşın lütfen mailimden

  Cevapla
  • instagram veya facebook üzerinden mesaj atabilirsiniz sorunuz nedir

   Cevapla
 • Merhabalar, sizi çok büyük bir keyifle takip ediyorum. Süpersiniz ??? bende haşimotoluyum ve aip yapıyorum. Kendi hindistan cevizi unumu yapmak istiyorum fakat öğütmek için nadıl bir cihaz kullanayım. Sizin kullandığınızı oaylaşabilir misiniz? Kaç watt vs. ? Çok teşekkürler sağlıkla kalın.

  Cevapla
  • merhabalar 🙂 Sinb kahve değirmeni kullanıyrum 30 liraya almıştım 🙂 servet harcamaya gerek yok değirmene..

   Cevapla
 • Elinize sağlık ????Kahve öğütücüsü ile badem unuda yaptınızmı veya keten tohumu veya kinoa unu aynı yöntemle olur mu ?

  Cevapla
  • olur tabii

   Cevapla

Write a comment