AIP GAPS Kuruyemişsiz Paleo Raw Sütsüz Tatlılar Vegan Yumurtasız

Sağlıklı Meyve Salatası

DSC_0367


Hazırlıkta falan olmalıyım sanırım: o zamanlar milletçe artık piyasada iyiden iyiye bollaşmaya başlayan paketli abur cuburlarla haşır neşir olmaya başladığımız bir dönemdeyiz. Ve bir gün hazır krem şanti tozları ile tanışıyoruz.

Yapılışı çok kolay olduğu için daha da bir hoşumuza gidiyor. Bir bardak soğuk süt ya da su ekle ve mikserle çırp! Annem o mavi kutudaki tozu sihirli bir kremaya dönüştürüyor ve harika pastalar yapıyor ama benim en sevdiğim bol krem şantili meyve salatası.

Küp küp meyveler (muz, elma, portakal, kivi) kremayla buluşup buzluğa atılıyor. Donmak üzereyken ama tam donmamışken de servis ediliyor, yani zamanlama aşırı önemli. Kivi o zaman Metro’da satılıyor sadece ve çoğu ekşi çıkıyor, dilimi yaktığı için yerken ayırıyorum.

Şimdi anlıyorum ki kalmış meyveleri annem bu şekilde değerlendiriyormuş, ama bu uyduruk tatlıyı o zamanlar o kadar sevmişim ki tadı hala damağımda. Babamla koltuklara yerleşiyoruz, Parliament Sinema Kulübü’nün sunduğu Pazar gecesi sinemasının müziği çalmaya başlıyor ve annem -tüm sarışınlığı ve bronzluğu üzerinde- elinde kuplara paylaştırılmış bu tatlı ile salonun kapısında görünüyor.

Şimdilerde hazır krem şantilerin pek yüzüne bakılmıyor elbette. Mesela eşim ben bahsedince yüzünü buruşturuyor ve “bu pis, yağlı, iğrenç şeyin” nesini sevdiğimi soruyor.

Ama herkesin gizli ve tuhaf damak zevkleri vardır, öyle değil mi?

Hem her halükarda pek çoğumuz Muzlu ya da Çilekli Tombi cipsi yemiş bir nesildeniz, krem şantiyi sevmek pek o kadar da tuhaf gelmemeli bence.

Elbette krem şanti aslında pudra şekeri, vanilya ve süt kremasından (yurtdışında heavy cream denilen kremadan bahsediyorum) ibaret ve aslında enfes bir tat. Ancak şeker içerdiği için bu bile yeterince zararlı değilmiş gibi paketteki versiyonu çok daha beter, hatta adeta bilimsel bir formül. Üşenmedim baktım, yazıyorum. Nefret ettiğim glutensiz un formülüne benziyor ama içine süt tozuyla glikoz şurubu eklemişler.

İçindekiler: Şeker, toz glikoz şurubu (tozu da mı varmış!), tam hidrojenize bitkisel yağ (hidrojenize yağ =  trans yağ ), emülgatör (yağ asitlerinin mono ve digliseridlerinin asetik asit esterleri, yağ asitlerinin mono ve digliseridleri),  modifiye patates nişastası, dekstroz,  yağsız süt tozu, aroma verici, kıvam arttırıcı.

Elbette süt kaymağı, vanilya ve balı biraz ılık sütle kıvam verdirerek çırpmak krem şantiye oldukça yakın bir tat vermek için yeterli, ancak evde Hindistan cevizi sütüm vardı, böylece kazein yani süt proteini içermeyen bir tarif olmuş oldu. Bu sefer daha çok benim için oldu ama iyi ki de oldu.


DSC_0383


DSC_0397


DSC_0361


 

Sağlıklı Meyve Salatası

Hazırlık Süresi: 20 dk

Porsiyon: 3 adet

 

İçindekiler:

Krem Şanti için

400 ml Hindistan cevizi sütü* (en az 1 gece buzdolabında bekletilmiş, çalkalanmamış)

1 çorba kaşığı (20 gr) bal veya akçağaç şurubu (isteğe bağlı)

1 çay kaşığı vanilya özütü (isteğe bağlı – AIP diyetinde yasak)

Meyveler**

1 adet orta boy muz

½ adet orta boy elma veya şeftali

1 avuç yeşil üzüm

1 avuç böğürtlen

Yapılışı:

1-Hindistan cevizi sütünün kutunun üzerinde kalan katılaşmış kremamsı kısmını ayırın. Sıvı kısmını kullanmayacağız.

2-Meyveleri küp küp doğrayın, karıştırın. Karışımın üzerine Hindistan cevizi kremasını, vanilya ve balı ekleyin. Bir kaşık yardımı ile karıştırın, kuplara paylaştırıp 15-20 dk buzlukta bekletin, hemen servis edin.

 

Notlar:

*Lifeco’nun 400ml’lik organik Hindistan cevizi sütünden kullandım.

**Dilediğiniz meyveyi kullanabilirsiniz ancak muz bu tarifin vazgeçilmezidir.

Write a comment