AIP GAPS Kuruyemişsiz Paleo Raw Sütsüz Tatlılar Vegan Yumurtasız

Çilekli Meybuz

 


Biliyorsunuz gıdaların tarihi oldukça ilgimi çekiyor. Yediklerimiz, tariflerimde kullandığım meyveler, kuru yemişlerin tarihi ve hikayeleri bana adeta masal gibi geliyor. Bugün de çilekle ilgili çok ilginç bir kitaba rastladım ve tarihi ile ilgili enteresan notlar buldum. İlgilenenler George M. Darrow ‘un yazdığı The Strawberry isimli eseri İngilizce olarak internet üzerinden okuyabilir. George M. Darrow tam anlamıyla bir çilek uzmanı.

Çilek, çok eski Roma ve Yunan eserlerinde böğürtlenden pek farkı olmayan, üzerinde fazla durulmayan bir dağ veya orman meyvesi olarak geçiyor. Avrupa’da 14. yüzyıldan itibaren inanılmaz yaygınlaşarak bahçelere dikilmeye başlanıyor. Rahipler tarafından çizilen bir çok dini resimde çilek tasvirleri bulunduğu görülüyor. Kraliyet sofralarının vazgeçilmezi oluyor önce: örneğin İngiltere Kralı 8. Henry’nin küçük bir sepet çileğe 10 şiling ödediği kayıtlara geçmiş. Fransız bahçelerine 16. Yüzyılda ekilmeye başladığına dair de kayıtlar mevcut.

Çilek tarihinin en önemli olayı ise 18. Yüzyılda gerçekleşiyor: Şili’de -Avrupa’nın minik çileklerinden oldukça farklı olarak- boyutu kocaman olan çileklerin keşfedilip Avrupa’ya getirilmesi. Keşfeden ise Kral 14. Louis’nin casusu Frezier. Bir görev için Şili’de bulunan casus dev çileklerden o kadar etkileniyor ki asıl görevi olan kaleler, silahlar, yollar ve yerliler hakkında bilgi toplamaya ek olarak 6 ay boyunca çilek tarımı yapıyor ve dönerken beraberinde yetiştirdiği fideleri de getiriyor. İşte böylece modern çileği oluşturan tat, koku ve boyut bir araya gelerek tüm dünyaya yayılıyor.

Tarife gelince, biliyorum çok klasik bir tarif, hatta artık anonim olmuş. Ancak çok pratik, sağlıklı ve fazlasıyla leziz. O sebeple blogda mutlaka bulunması lazım.Bu tür tariflerin hemen hemen hepsinde çileğin kokusunun çıkması için önceden toz şekerle pişiriliyor. Ben zaten oldukça kokulu olan tarla çileklerinden kullandığım için pişirmeye gerek görmedim. Tercih sizin.


DSC_0562


Çilekli Meybuz

Hazırlık Süresi : 10 dk

Servis: 2 porsiyon

 

İçindekiler:

100 gr çilek

1 çorba kaşığı bal (vegansanız yerine akçağaç şurubu)

1/2 limonun suyu

Yapılışı:

1-Çilekleri yıkayın, temizleyin ve tüm malzemeleri oda ısısına getirin.

2-Tüm malzemeleri mutfak robotunda pürüzsüz hale getirin. Dondurma kalıplarına doldurun, en az 5 saat dondurun, servis edin.


DSC_0561

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments (2)

  • Sıla Hanım donmasıyla bitmesi bir oldu ??? kalıplarım vardı ama denememiştim. İyiki bu tarifle denemişim.ellerinize sağlık.limonlu dondurma tarifinizde var ise rica edebilir miyim? ?

    Cevapla
    • afiyet olsun 🙂 limonluyu not alıyorum

      Cevapla

Write a comment