Ezmeler&Soslar GAPS Ketojenik Paleo Sütsüz Vegan Yumurtasız

Unsuz Beşamel Sos

DSC_0117


Kremalı, bol soslu yemekler, çeşnili salata ve mezeler beni her zaman benden almıştır. Örneğin beşamel sos dendiği zaman bende akan sular durur. Ancak beşamel sos feci lezzetli olmasının yanı sıra korkunç derecede sağlıksız… Siz de benim gibi uslanmaz bir sos aşığıysanız ama beslenme şeklinize dikkat etmek zorundaysanız ne yapacaksınız peki ? Tabii ki bu sosu.

Soslar olmadan hayat ne tatsız tuzsuz olurdu öyle değil mi ?

Sosun fotoğrafta gördüğünüz çeşnisinin hikayesi ise apayrı… Facebook’ta benim de üyesi olduğum Anne Evi Mutfağı diye bir grup var. Tam benlik. Doğal tuzotlar, sebzeli çeşniler, kurutulmuş sebze karışımları, baharatlar..ah neler var neler. Grubun sahibesinin nezaketi sayesinde ben de tatma şansı buldum ve kalbimden vuruldum.  Favorim tuzot. Pek çok, pek çok severim. Yapmaya hep üşendiğim ve içinde MSG bulunduğundan marketlerden de alamadığım için hep tuzotsuz kalırdım ama en sonunda kavuştum. Kısıra da çok yakıştığını ayrıca belirteyim.


 

DSC_0076

 


DSC_0143


 

Unsuz Beşamel Sos

Hazırlık Süresi:  10 dk

Pişirme Süresi: 5 dk

İçindekiler:

¾ su bardağı (60 gr) un gibi çekilmiş çiğ kaju fıstığı*

½ su bardağı  badem/kaju sütü

2 çorba kaşığı katı tereyağı / zeytinyağı

½ çay kaşığı toz sarımsak (isteğe bağlı)

1/2 çay kaşığı Anne Evi Mutfağı tuzotu**

Yapılışı:

1-Tereyağını kısık ateşte eritin. İçine kaju fıstığını ekleyin ve yakmadan, hafifçe kokusu çıkana dek karıştırarak pişirin.

2-Süt, tuzot ve sarımsağı ekleyin. Sütü çekip koyulaşana dek çırpma teli ile karıştırın. Ateşten alıp servis edebilirsiniz. Daha ince bir sos elde etmek için biraz daha süt eklemeniz gerekebilir.

Notlar:

*Çiğ kaju fıstığı  büyük marketlerde ve çoğu aktar/kuruyemişçide mevcut.

**Tuzot yerine kaya tuzu kullanılabilir.

Write a comment